آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۳) قانون حمایت از حقوق معلولان

 | تاریخ ارسال: 1398/8/8 | 

آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۳) قانون حمایت از حقوق معلولان


شماره۱۰۱۵۱۴/ت۵۶۰۶۷هـ 
۱۳۹۸/۸/۱۴


وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ سازمان برنامه‌وبودجه کشور
سازمان بهزیستی کشور

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۸/۸/۸ به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور با همکاری سازمان برنامه‌وبودجه کشور و به استناد تبصره ماده (۱۳) قانون حمایت از حقوق معلولان ـ مصوب ۱۳۹۶ ـ آیین‌نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۳) قانون حمایت از حقوق معلولان

ماده ۱ ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
۱ ـ قانون: قانون حمایت از حقوق معلولان ـ مصوب ۱۳۹۶ ـ.
۲ ـ وزارت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی.
۳ ـ سازمان: سازمان بهزیستی کشور.
۴ ـ فرد دارای معلولیت: افراد موضوع‌بند (الف) ماده (۱) قانون.
۵ ـ فرد دارای معلولیت جویای کار: افراد موضوع تبصره (۱) ماده (۱۲) قانون با تأیید سازمان.
۶ ـ کارفرما: اشخاص حقیقی یا حقوقی که در ماده (۳) قانون کار ـ مصوب ۱۳۶۹ ـ و بند (۴) ماده (۲) قانون تأمین اجتماعی ـ مصوب ۱۳۵۴ ـ تعریف‌شده و اداره کارگاه‌ها و مؤسسات بخش خصوصی یا تعاونی را به عهده‌دارند.
۷ ـ خود اشتغال (خویش‌فرما): فرد دارای معلولیتی که به سبب اشتغال در قالب قرارداد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا عناوین دیگر، پرداخت حق بیمه مربوط را بر عهده دارد.
۸ ـ حق بیمه: وجوهی که به‌موجب مواد (۲۸) و (۳۹) قانون تأمین اجتماعی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

ماده ۲ ـ معافیت‌های موضوع این آیین‌نامه به شرح زیر است:
۱ ـ معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی برای افراد دارای معلولیت با ارسال فهرست حق بیمه و رعایت ماده (۴) این آیین‌نامه در ازای به‌کارگیری فرد دارای معلولیت جویای کار.
۲ ـ معافیت خویش‌فرمایان از پرداخت حق بیمه سهم خویش‌فرمایی برای افراد دارای معلولیتی که به‌صورت خوداشتغالی یا در کارگاه‌های اشتغال خانگی یا از طریق مراکز پشتیبانی شغلی مشغول به کار هستند.
تبصره ۱ ـ مبنای معافیت بیمه سهم کارفرمایی و خویش‌فرمایی بر اساس میزان حداقل دستمزد ماهیانه مصوب شورای عالی کار است.
تبصره ۲ ـ کارگاه‌هایی که از سایر معافیت‌های بیمه‌ای استفاده می‌کنند، در صورت احراز شرایط لازم و به‌کارگیری فرد دارای معلولیت جویای کار، می‌توانند از مزایای این آیین‌نامه نیز بهره‌مند شوند.
تبصره ۳ ـ بهره‌مندی از مزایای این آیین‌نامه، الزامی برای پرداخت کمک‌هزینه موضوع ماده (۱۲) قانون ایجاد نخواهد کرد.

ماده ۳ ـ کارفرما و خود اشتغال (خویش‌فرما) حسب مورد موظفند به‌منظور استفاده از معافیت‌های موضوع این آیین‌نامه، موارد زیر را رعایت کنند:
۱ ـ ثبت‌نام به‌عنوان متقاضی به‌کارگیری فرد دارای معلولیت در سامانه اشتغال سازمان و بانک اطلاعاتی کارفرمایان وزارت.
۲ ـ پرداخت حقوق و دستمزد فرد دارای معلولیت شاغل بر اساس مصوبات شورای عالی کار و سایر قوانین و مقررات مربوط.
۳ ـ پرداخت سایر مزایای قانونی تصریح‌شده در قانون کار (مزایای رفاهی کارگران) به فرد دارای معلولیت شاغل.

ماده ۴ ـ کارفرمایان پس از اعلام نیاز و جذب فرد دارای معلولیت جویای کار با حفظ سطح اشتغال (نیروی کار موجود) در کارگاه، به‌استثنای بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی در چهارچوب این آیین‌نامه از معافیت برخوردار خواهند شد.

ماده ۵ ـ مبنای تعیین تعداد نیروی کار موجود در کارگاه‌های دایر، فهرست بیمه و بازرسی سازمان تأمین اجتماعی طی یک سال قبل از به‌کارگیری فرد دارای معلولیت است و در خصوص کارگاه‌های تازه تأسیس، فهرست بیمه و بازرسی ظرف شش ماه پس از فعالیت کارگاه ملاک عمل خواهد بود.
تبصره ـ سازمان تأمین اجتماعی موظف است ترتیبی اتخاذ کند تا امکان دسترسی برخط اطلاعات فهرست و پرداخت حق بیمه کارگاه‌های مزبور و همچنین فرد دارای معلولیت خود اشتغال برای سازمان و سازمان برنامه‌وبودجه کشور فراهم شود.

ماده ۶ ـ کارفرما مکلف است جذب و به‌کارگیری افراد دارای معلولیت را به‌صورت کتبی به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان اعلام کند.

ماده ۷ ـ سازمان موظف است متناسب با اعتبارات ابلاغی از سوی سازمان برنامه‌وبودجه کشور، نسبت به ارسال فهرست کارفرمایان و خویش‌فرمایان مشمول به سازمان تأمین اجتماعی و واریز حق بیمه سهم کارفرمایی و خویش‌فرمایی مربوط، به‌حساب سازمان یادشده اقدام کند.

ماده ۸ ـ سازمان موظف است به استناد بند (ج) ماده (۷) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب ۱۳۹۵ ـ، اعتبارات سالانه موردنیاز برای اجرای این آیین‌نامه را بر اساس اطلاعات و آمار، محاسبه و به سازمان برنامه‌وبودجه کشور ارسال کند. سازمان برنامه‌وبودجه کشور در چهارچوب ضوابط مندرج در بخشنامه بودجه سنواتی نسبت به پیش‌بینی اعتبار در لوایح بودجه سنواتی اقدام می‌کند.
معاون اول رئیس‎ جمهور ـ اسحاق جهانگیری
 

کلیدواژه ها: عدم تخصیص اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان | مشکلات مناسب سازی | سازمان برنامه و بودجه | بازنشستگی پیش از موعد معلولان |


دفعات مشاهده: 3392 بار   |   دفعات چاپ: 436 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم


   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 49 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 25328187 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1787 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb