داشتن شغل شایسته و مناسب حق معلولان است

داشتن شغل شایسته و مناسب حق معلولان است

یک مددکار اجتماعی اظهار داشت: بر اساس قانون، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی موظفند سه درصد جذب نیروهای خود را به معلولان اختصاص دهند اما در عمل این قانون اجرا نشده است.
حسن موسوی چک، مددکار اجتماعی و رئیس گروه دفتر امور رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در هفته نامه خبری ـ تحلیلی برنامه تصریح کرد: سهم بیمه کارفرمایان افراد معلول طبق قانون باید توسط دولت پرداخت شود در حالی که این کار صورت نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: با وجود همه تمهیدات در نظر گرفته شده هنوز اشتغال معلولان از مهم‌ترین مشکلات آنهاست و بسیاری از افراد معلول نیز در مشاغل پایین فعالیت می‌کنند و هنگام تعدیل نیروی انسانی معمولاً از اولین گروه‌هایی هستند که کنار گذاشته می‌شوند.
رئیس گروه دفتر امور رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با تاکید بر اینکه این مشکلات برای معلولان روستایی بخصوص زنان و دختران به مراتب بیشتر است، ابراز داشت: با وجود اینکه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که معلولان توانایی زیادی برای زندگی کردن ندارند و همیشه باید افراد دیگر کارهای آنها را انجام دهند اما امروز، این دیدگاه مورد پذیرش نیست و آموزش مهارت‌های زندگی به افراد معلول رویکرد جدیدی است که در دنیا با استقبال شدید مواجه شده و در ایران نیز شروع شده است اما تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
موسوی چک خاطرنشان کرد: امروزه حضور افراد معلول در فعالیت‌های اجتماعی منوط به تامین بخشی از امکانات است که از جمله آنها مناسب سازی محیط دسترسی به حمل و نقل عمومی است در حالی که در کشور ما در مراکز ارائه کننده خدمات عمومی پوشش درمانی و حتی در مراکز ارائه کننده خدمات به معلولان این مساله مورد غفلت شدید قرار گرفته است.
این مددکار اجتماعی اظهار داشت: یکی از رویکردهای اساسی که سازمان ملل در زمینه حمایت از معلولان بر اساس چارچوب هزاره بیو اکو پیش بینی کرد و کشورهای عضو از جمله ایران را ملزم به توجه به آن کرده است آموزش مهارت فنی و حرفه ای با هدف اشتغال است.
وی در پایان توضیح داد: در واقع این مساله مبین آن است که افراد معلول حق دارند شغل شایسته و مناسب با شرایط خود داشته باشند تا در زندگی اجتماعی به طور کامل مشارکت کنند.

شبکه خبر دانشجودفعات مشاهده: 3075 بار   |   دفعات چاپ: 1187 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 192 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb