وضعیت فعلی ورزش بانوان

وضعیت فعلی ورزش بانوان

AWT IMAGE

رشد و توسعه ورزش بانوان معلول و نابینا باعث شد فعالیت‌های ورزشی نابینایان مستقل شود و در سال 1379 انجمن ورزش نابینایان در فدراسیون این عزیزان ادغام شد.
سال 1384 را می‌توان آغاز دوره جدید ورزش بانوان در فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در هشت رشته ورزشی دانست.
تنیس روی میز، تیراندازی، تیروکمان، والیبال نشسته، بوچیا، دوومیدانی، شنا و بسکتبال با ویلچر از جمله این هشت رشته ورزشی هستند.
ادغام ورزش بانوان معلول در فدراسیون ورزش‌های این عزیزان باعث شد با توجه به برخورداری بانوان از امکانات فنی مناسب و کادر فنی مجرب، زمینه رشد و توسعه و حضور بهتر ورزشکاران در سطح ملی و بین المللی فراهم شود.
با توجه به روند پیشرفت ورزش بانوان معلول، در حال حاضر آنان در چند رشته ورزشی در سطح جهان و آسیا دارای جایگاه بسیار خوبی هستند، به گونه‌ای که در رشته تیراندازی دارای مقام جهانی هستند.
در رشته والیبال نشسته، تیروکمان، دوومیدانی و تنیس روی میز در آسیا از جایگاه‌های دوم و سوم برخوردارند.
در حال حاضر 25 هیات ورزشی معلولین در سطح کشور دارای نایب رییس بانوان هستند که بیش از یک هزارو 500 معلول را به صورت سازمان یافته در رشته‌های مختلف ورزش بانوان را زیر نظر دارند.
تعداد تقریبی نفرات هر رشته ورزشی به قرار زیر است:
والیبال نشسته: 350 تا 400 نفر
تنیس روی میز: 350 تا 400 نفر
تیراندازی: 200 تا 230 نفر
دوومیدانی : 220 تا 250 نفر
شنا، بوچیا و بسکتبال: هر رشته حدود 100 نفر
تیروکمان: 40 تا 50 نفر

** جایگاه ورزش بانوان معلول ایران در سطح جهان
"بتول مشرف جوادی"، نایب رییس بانوان فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در مورد جایگاه ورزش زنان معلول ایران در قاره آسیا و جهان، گفت: بطور کلی از میان هشت رشته فعال در ورزش زنان معلول ایران، آنان در رشته‌های تیراندازی، والیبال نشسته، تیروکمان، دوومیدانی، بوچیا و تنیس روی میز در سطح آسیا دارای جایگاه بسیار خوبی هستیم و اگر این شرایط ادامه یابد، شاهد موفقیت‌های بیشتری در ورزش بانوان خواهیم بود.
وی با اشاره به مسابقات جوانان زیر 19 سال آسیا که اخیرا در ژاپن برگزار شد، افزود: بانوان معلول ایران در این مسابقات در رشته تنیس روی میز صاحب مقام اول تیمی و مقام‌های دوم و سوم انفرادی و در رشته پوچیا عنوان سوم انفرادی را کسب کردند.
نایب رییس بانوان کمیته آسیایی پارالمپیک در خصوص عنوان‌های کسب شده توسط بانوان در مسابقات بین‌المللی و آسیایی، تصریح کرد: در رشته تیراندازی بانوان، ایران مقام‌های اول تا سوم جهانی را در اختیار دارند. ضمن اینکه در بازی‌های پارالمپیک 2000 سیدنی مقام سوم این رشته را بدست آورند.
وی خاطر نشان کرد: در رشته دوومیدانی و در مسابقات پارالمپیک 2004 آتن، اعظم خدایاری، ورزشکار زن ایران به مقام سوم دست یافت که وی به همراه زهرا تقی بیگلو در مسابقات جهانی نیوزلند مقام‌های اول و دوم را کسب کردند.
مشرف جوادی جدیدترین مقام کسب شده ورزشکاران زن ایران در رشته دوومیدانی را کسب مقام اول رشته پرتاب دیسک مسابقات بین‌المللی 2008 تونس دانست و گفت: سال 2007 والیبال نشسته بانوان مقام سوم آسیا، سال 2005 تیر وکمان مقام سوم آسیا و تیم تنیس روی میز ایران نیز در سال 1382 در مسابقات جهانی اردن، مقام دوم را کسب کردند.

وی یادآور شد: در رشته تیراندازی جدیدترین عنوان کسب شده بانوان شامل مقام اول و دوم جهان در رشته تپانچه و مقام اول جهان در رشته تفنگ بادی در مسابقات جهانی اسپانیا که شهریور ماه سال جاری برگزار شد.
نایب رییس بانوان فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در خصوص نتایج تلاش بانوان ورزشکار معلول ایران از زمان آغاز فعالیت آنان تاکنون، گفت: بطور کلی می‌توان گفت بانوان معلول ایران تاکنون بیش از 60 مدال سه رنگ در مسابقات بین المللی، جهانی، پارالمپیک و آسیایی کسب کردند.

**موانع و مشکلات ورزش بانوان معلول
نایب رییس بانوان فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در خصوص موانع موجود بر سر راه ورزش بانوان ایران، گفت: خوشبختانه با ادغام ورزش بانوان در فدراسیون از نظر کادر فنی و اجرایی، تربیت مربی و داور زن با مشکلی روبرو نیستیم و با وجود کادر خبره و با تجربه پیشرفت خوبی ورزش بانوان داشته است.
وی تاکید کرد: اما طبق معمول امکانات موجود و نبود زیر ساخت‌های مناسب ورزشی برای بانوان معلول مهمترین مشکلات این قشر از جامعه است.
مشرف جوادی نبود بودجه کافی را یکی دیگر از موانع توسعه ورزش بانوان معلول دانست و گفت: امکانات و وسایل ورزشی بعضی رشته‌ها مانند تیروکمان، تیراندازی و .. بسیار گران هستند و تهیه این لوازم برای خیلی از ورزش دوستان این رشته‌ها امکان پذیر نیست.

** برنامه‌های فرا روی ورزش معلولین
ورزش بانوان جانباز و معلول بعد از ادغام انجمن با فدارسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در سال 1384 پیشرفت‌های زیادی داشته است.
ورزشکاران زیادی در رشته‌های ورزشی این فدراسیون جذب شدند و کارهای زیادی برای این موضوع انجام شده و بازیکنان جوانی به عضویت تیم‌های ملی بانوان جانباز و معلول در آمده‌اند.
به عنوان مثال در رشته‌های بوچیا و تنیس روی میز جوانان خوبی به این ورزش علاقه‌مند شدند که جوانگرایی در تیم‌ها را نوید می دهد.
در گذشته استان‌ها برای مسابقات آزاد بودند نفرات خود را معرفی کنند، اما در حال حاضر با توجه به استقبال زیاد بانوان از هشت رشته ورزش این فدراسیون، مبنای سنی و رکورد گیری برای معرفی ورزشکاران در مسابقات کشوری رعایت می‌شود.
یکی دیگر از کارهای در دست اقدام ورزش بانوان معلول جذب افراد ناتوان و معلول از گوشه‌ی منازل به رشته‌های ورزشی این فدراسیون است. در این راستا علاوه بر ایجاد انگیزه در آنان با کارهای تبلیغاتی، به جوانگرایی برای تامین بازیکنان آینده تیم‌های ملی و جوانان نیز تاکید زیادی می‌شود.
برنامه‌های فدراسیون به ویژه در بخش بانوان بر روی بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو، بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن و حتی مسابقات بعد از آنان نیز است تا بتوانند در آینده سخن اول را در ورزش قهرمانی معلولین بزنند.
شناسایی استعدادها برای عضویت در تیم‌های ملی بانوان و برنامه‌ریزی برای برگزاری اردوهای ورزشی و آمادگی و حضور در رویدادهای مهم آسیایی، جهانی و بین المللی برای کسب تجربه و سهمیه حضور در بازی‌های پارالمپیک از دیگر برنامه‌های ورزش بانوان معلول است.

در خصوص برنامه‌های کوتاه مدت این فدراسیون برای بانوان معلول، می‌توان از حضور در مسابقات جهانی ایواز هندوستان که آذرماه سال جاری برگزار می‌شود، یاد کرد.
همچنین مسابقات تنیس روی میز آسیا - اقیانوسیه که با حضور 11 کشور از 30 مهرماه در اردن برگزار می‌شود از دیگر برنامه‌های کوتاه مدت ورزش بانوان معلول ایران است.

منبع: تابناک


دفعات مشاهده: 11255 بار   |   دفعات چاپ: 2148 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 334 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم


   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 38 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 25328287 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1666 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb