نگاهی به وضعیت تردد معلولین در توکیو

بازیهای پارالمپیک ژاپن؟

نگاهی به وضعیت تردد معلولین در توکیو

امکانات مورد نیاز برای تردد معلولین در شهر توکیو مرکز ژاپن به نحوی است که آنان در استفاده از حق شهروندی خود با دیگر شهروندان سالم این شهر تبعیضی احساس نمی‌کنند.

دومین دوره بازیهای پارالمپیک آسیایی جوانان از روز گذشته (پنجشنبه) با انجام مراسم افتتاحیه کار خود را در توکیو آغاز کرد و این مهم فرصتی دست داد تا خبرنگار اعزامی ایرنا به محل برگزاری این مسابقات، نگاهی کوتاه به وضعیت تردد معلولین در این شهر داشته باشد.

ژاپنی‌ها به کشور خود، نیهون ( ‪ ) Nihon می‌گویند. نیهون از دو واژه ‪ NICHI ) که به صورت هی ‪ Hi نیز تلفظ می‌شود) و ‪ HON تشکیل شده است . ‪ NICHI یا ‪ Hi به معنای خورشید و روز است و ‪ HON یعنی ریشه و آغاز، چرا که ژاپن اولین سرزمینی است در جهان که خورشید در آن طلوع می‌کند و روز از آنجا آغاز می شود به همین دلیل به ژاپن سرزمین آفتاب یا سرزمین آفتاب تابان نیز می گویند.

تاریخ ژاپن به سه دوره تقسیم می‌شود. دوران کهن که جیمو نخستین امپراتور ژاپن در سال ‪ ۶۶۰ قبل از میلاد بر تخت نشست. دوران میانی که در این دوره سامورایی‌ها بر ژاپن مسلط شدند و دوران نوین ژاپن با به تخت نشستن امپراتور موتسوهیتو در سال ‪ ۱۸۶۸ میلادی آغاز می‌شود.

در دوره امپراتوری او (که تا سال ‪ ۱۹۱۲ ادامه داشت و دوره میجی خوانده می شود)، اصلاحات بسیاری در ساختار اداری، حکومتی و نظامی صورت گرفت که این تغیرات در روند کنونی این کشور نیز ادامه دارد و ژاپن را به یک قدرت اقتصادی جهانی تبدیل کرده است.

این کشور دارای منابع طبیعی بسیار محدودی است و اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است. ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و نیز سرمایه‌گذاری گسترده در تکنولوژی‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده است.

امکانات شهری برای تردد معلولین در این کشور به ویژه در شهر توکیو به گونه‌ای ایجاد و برای آنان مهیا شده که معلولین هیچ تمایزی بین خود و افراد سالم در استفاده از حق شهروندی احساس نمی‌کنند.

توکیو بزرگترین شهر ژاپن با جمعیتی بالغ بر هشت و نیم میلیون نفر برای معلولین خود که شامل نابینایان، افراد ویلچری و .. می‌شود و البته درصد بسیار کمی از این جمعیت را شامل می‌شود، اما در همه شهر امکانات مورد نیاز را دارند.

در تمامی پیاده روهای این شهر که به شهر برج‌ها و پل‌ها معروف است، تردد برا ی معلولین آسان و بدون مشکل است. پیاده روها و موازئیک‌های برجسته برای نابینایان و همچنین در نظر گرفته شدن مسیرهای ویژه برای معلولان ویلچری، شرایط را برای این قشر آسان کرده است.

این مسیرها در هنگام رسیدن به تقاطع و خیابان‌ها با علائم برجسته دیگری مشخص می‌شود.

در مسیرهای که پله وجود دارد در تمامی فروشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های مترو و هتل‌ها و ورزشگاه‌ها برای نابینایان پله‌ها با برچسب‌های مخصوص و برای افراد ویلچری مسیرهای بدون پله مهیا شده است.

در داخل متروها تعدادی صندلی برای افراد مسن و معلول اختصاص دارد که معمولا خالی است و با توجه به اینکه تعدادی از مسافران ایستاده اند، اما برای نشستن از آن صندلی‌ها استفاده نمی‌کنند.

سرچهاراه‌ها و تقاطع پیاده رو با خیابان‌ها برای معلولین و نابینایان کلیدهای برای سبز کردن چراغ عابر پیاده مهیا شده که در صورت رسیدن به آنجا از آن استفاده و از خیابان رد می‌شوند.

در مکان‌های عمومی شامل هتل ها، فروشگاه‌ها و .. که دارای حداقل دو بالابر هستند، حتما یکی از بالابرها برای معلولین در نظر گرفته شده که افراد دیگر از آنها استفاده نمی‌کنند.

معلولین توکیو می‌دانند که حق شهروندی شان محفوظ می‌ماند و مردم نیز این فرهنگ را در خود نهادینه کرده‌اند که نباید از امکانات و حقوق آنان برای راحتی خود استفاده کنند.

معلولین درصد بالای این کشور از تکنولوژی برای خود استفاده کرده و از ویلچرهای برقی که محیط زیست را آلوده نکند، استفاده می‌کنند و برای سوار شدن به اتوبوس‌های ویژه، از بالابرهای کوچک بهره می‌برند.

دومین دوره بازیهای پارالمپیک آسیایی که با حضور ورزشکاران معلول ‪ ۲۷ کشور آسیایی ویژه جوانان زیر ‪ ۱۹ سال از ‪ ۲۰ تا ‪ ۲۲ شهریور ماه در توکیو پایتخت ژاپن برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای تحقیق در این خصوص است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪


دفعات مشاهده: 8592 بار   |   دفعات چاپ: 1890 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 275 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم


   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 39 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 25328259 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1699 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb