بنیان‌گذار مجتمع رعد کرمان و پدر علم ژنتیک انسانی ایران پروفسور محمدحسن کریمی‌نژاد بنیان‌گذار مجتمع رعد کرمان ایران درگذشت

 | تاریخ ارسال: 1402/3/2 | 

 

بنیان‌گذار مجتمع رعد کرمان و پدر علم ژنتیک انسانی ایران

پروفسور محمدحسن کریمی‌نژاد درگذشت


 پروفسور محمدحسین کریمی نژا دمؤسس مجتمع آموزشی نیکوکار رعد کرمان، پدر علم ژنتیک انسانی ایران و بنیان‌گذار تشخیص بیماری‌های پیش از تولد در ایران در ۹۵ سالگی دعوت حق را اجابت کرد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ پروفسور کریمی‌نژاد که نقش تعیین‌کننده‌ای در حمایت از افراد دارای معلولیت کرمان داشت با تأسیس مجتمع آموزشی نیکوکار رعد کرمان گام بلند در این مسیر برداشت. وی از اساتید برجسته پاتولوژی و ژنتیک پزشکی بود که سال‌ها تلاش و کوشش خود را صرف خدمت‌رسانی به هموطنان در زمینه پیشگیری و درمان بیمارهای ژنیتک و معلولیت‌های مادرزادی و همچنین توانمندسازی افراد دارای معلولیت کرده است.
پروفسور کریمی نژاد با تأسیس مرکز پاتولوژی و ژنتیک کریمی‌نژاد در سال ۱۳۵۸ سهم به سزایی در گسترش، آموزش و انجام خدمات پزشکی در زمینه پاتولوژی و ژنتیک داشت؛ ایشان پایه‌گذار تشخیص پیش از تولد در ایران از سال ۱۳۶۵ بودند و  با تأسیس مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد کرمان نقش مؤثری در توانمندسازی افراد دارای معلولیت و پیشگیری از معلولیت‌ها در ایران داشتند.
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد با عرض تسلیت درگذشت پروفسور محمدحسین کریمی‌نژاد این انسان فرهیخته و استاد برجسته برای خانواده، دوستداران، علاقه‌مندان و همکاران گرامی مجتمع رعد کرمان آرزوی صبر و بردباری دارد.
شایان ذکر است دکتر کریمی‌نژاد به‌عنوان ببا تأسیس مجتمع رعد کرمان حضوری مؤثر و فعال در برنامه‌های مراکز رعد و معلولان از جمله مراسم روز جهانی افراد دارای معلولیت داشتند و با چندین بار حضور در مجمع آموزشی نیکوکاری رعد مایه دلگرمی مدیران و کارکنان خیریه رعد و امیددهنده به توان‌یابان برای ادامه آموزش‌ها و تحصیل بودند.
وی طی سخنانی در آیین آغار به‌کار دومین «جشنواره ملی خودباوری رعد» گفته بودند: با راه‌اندازی بزرگ‌ترین آزمایشگاه ژنتیک جنوب شرق کشور در مجتمع رعد کرمان می‌توان قدم بزرگی در جهت کاهش معلولیت‌ها برداشت و طبقشناختی که از قبل با مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد تهران داشتم یک شعبه از رعد در کرمان به اتفاق دوستان تأسیس کردیم. حال با توجه به تجربه ۳۰ ساله در این زمینه وجود دارد، قصد داریم قسمتی از ساختمان را به یک مرکز ژنتیک جلوگیری از معلولیت‌ها اختصاص دهیم و بدین ترتیب با بررسی مادران در معرض خطر از به دنیا آوردن کودکان معلول جلوگیری خواهیم کرد.
پروفسور کریمی‌نژاد: تفکر اصلی مؤسسات رعد در سراسر کشور این است که خداوند در ازای ناتوانایی‌هایی که به افراد توان‌یاب داده، توانمندی‌هایی نیز عطا کرده و می‌توانند از عهده کارهایی بربیایند که شاید خیلی از افراد دیگر نتوانند.
این استاد برجسته با تأسیس مرکز پاتولوژی و ژنتیک کریمی‌نژاد در سال ۱۳۵۸، سهم بزرگی در گسترش، آموزش و ارائه خدمات پزشکی در زمینه پاتولوژی و ژنتیک داشت و طی سخنانی اشاره کرده بود: آزمایشگاه ژنتیک ما که با همکاری دختران و نوه‌هایم اداره می‌شود؛ سال‌هاست روی مسأله پیشگیری از معلولیت فعالیت دارد، همچنین در رعد کرمان هم قسمتی را به این فعالیت اختصاص داده‌ایم.
پروفسور محمدحسین کریمی نژاد؛ استاد پیشکسوت ژنتیک پزشکی در ۲۲ آبان سال ۱۳۰۷ در سیرجان به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سیرجان و اصفهان وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد.
دکتر کریمی‌نژاد  پس از اخذ دیپلم پزشکی در آبان ماه ۱۳۳۳ و بعد از شش ماه دستیاری (رزیدنتی) در بخش کودکان "استاد دکتر محمد قریب"خدمت وظیفه (سربازی) خود را در پادگان سوار سیرجان انجام داد و طی این دوره به‌عنوان پزشک کودکان به همشهری‌های خود خدمت کرد.
وی طی سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۰ دوره تخصص آسیب‌شناسی را در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران پشت سر گذاشت و سپس بنا به علاقه‌ای که به بیماری کودکان داشت با استفاده از بورس فرهنگی NIB راهی سوئد شد و در سال ۴۲ فوق تخصص پاتولوژی کودکان را در گروه آسیب‌شناسی بیمارستان کارولینسکای استکهلم کسب کرد.
در حین اداره بخش پاتولوژی و آزمایشگاه ژنتیک با استـفاده از بــورس سازمان بهداشت جهانی مدت ۲ سال در بخش پاتولوژی Mass General Hospital  دانشگاه بوستون وارد شده، نزد پروفسور روبرت اسکالی در پاتولوژی زنان و مامایی خدمت کرد و موفق به دریافت فوق تخصص در پاتولوژی زنان شد و در بازگشت به‌عنوان مدیر گروه آسیب‌شناسی دانشکده پزشکی رازی و عضو هیئت ممیزه انتخاب شد. پروفسور کریمی نژاد در سال ۱۳۵۲ به مقام استادی مفتخر شد و در بهار سال ۱۳۵۹ به درخواست خود به‌افتخار بازنشستگی نائل آمد.
پروفسور کریمی نژاد با اعتقاد به اینکه بزرگ‌ترین و بهترین خدمت آموزش و گسترش دانش و تجربه به دیگران و تربیت جانشین است، از بدو تأسیس مرکز پاتولوژی و ژنتیک (۱۳۵۹) درهای آن را به روی همه علاقه‌مندان باز و گشوده گذاشت. یکی از خدمات این مرکز آموزش دانش فن سیتوژنتیک به علاقه‌مندان بود.
استاد کریمی نژاد علاوه بر ریاست و عضویت انجمن‌های علمی متعدد ایرانی از سال‌های ۱۳۴۸ عضو رسمی انجمن‌های پاتولوژی و ژنتیک اروپایی، آمریکایی و بین‌المللی و عضو افتخاری چندمین انجمن دیگر بودند.
وی تألیفات متعددی در آسیب‌شناسی دستگاه تناسلی زنان و مردان و چند کتاب در مبانی ژنتیک انسانی دارد. چاپ سوم کتاب اصول ژنتیک انسانی و بیماری‌های ارثی استاد، برنده جایزه بهترین کتاب علمی سال ۱۳۷۰ شده است.
دکتر کریمی نژاد مجری طرح‌های پژوهشی متعددی بوده‌اند، از آن جمله: طرح تحقیقاتی کوری مادرزادی عشایر لر، سیرجان که در قبیله‌ای از عشایر لر بیماری کوری مادر زادی لبر (Leber congenital amaurosis)  را مشخص و جهش‌های ژنی را تعیین کرد که نتایج آن در مجله‌های (Archive of Iranian Medicine) AIM و Human Mutation به چاپ رسیده است.
پروفسور محمدحسین کریمی نژاد از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۸۷ بیش از ۱۱۰ مقاله در مجلات معتبر داخلی و از سال ۲۰۰۸-۱۹۶۹ بیش از ۶۵ مقاله در مجلات معتبر انگلیسی‌زبان منتشر کرده است و ضمن عضویت در هیئت تحریریه چندین مجله و فصلنامه، مشاوره و داوری تعداد کثیری از مجلات علمی دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی را داشته و نیز مؤسس و صاحب‌امتیاز فصلنامه ژنتیک در هزاره سوم بوده است. از تألیفات وی می‌توان به ده جلد کتاب آسیب‌شناسی، ژنتیک انسانی و بیماری‌های ارثی (برنده جایزه بهترین کتاب علمی سال ۱۳۷۰) اشاره کرد.
استاد جوایز ارزنده‌ای را از آن خود کرده است و به‌کرات از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان بهزیستی و انجمن‌های علمی به مناسبت همکاری‌های علمی از ایشان تقدیر به‌عمل‌آورده‌اند.
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد بار دیگر فقدان این مرد پرآوازه را خدمت اعضا محترم خانواده، اقوام، آشنایان و نیز مراکز مستقل رعد در سراسر کشور تسلیت می‌گوید و برای ایشان مغفرت الهی آرزو می‌نماید.

دفعات مشاهده: 91 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 51 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 40 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 24679873 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1384 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb