شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران- اخبار علمی
زردی نوزادان , زمینه معلولیت آنان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1385/10/29 | 

زردی نوزادان , زمینه معلولیت آنان

حدود 60 تا 80 درصد نوزادان ایرانی در روزهای نخست پس از تولد دچار زردی می شوند که این زردی در نیمی از آنان بسیار پرخطر است .
وزارت بهداشت , درمان و آموزش پزشکی در گزارشی اعلا‌م کرد: در سال های گذشته میزان زردی در کودکان آسیایی از جمله ایران افزایش چشمگیری یافته است و این امر احتمالا نتیجه نوعی جهش ژنی در مادران منطقه آسیاست.
بالارفتن مقدار ماده ای به نام " بیلی روبین" که از تجزیه گلبول های قرمز خون حاصل می شود موجب زرد شدن رنگ ملتحمه چشم و پوست در انسان است که این ماده در نوزادان به آسانی می تواند از سد مغزی خونی عبور و در مغز نوزاد رسوب کند.
رسوب بیلی روبین در مغز نوزاد موجب آسیب مغزی در کودک می شود که این عارضه در ماههای بعد با عقب ماندگی ذهنی , معلولیت های حرکتی و ناشنوایی کودک خود را نشان می دهد.
بیلی روبین زیادی در خون نوزاد با نور درمانی ویژه و در موارد شدید آن از طریق تعویض خون نوزاد کم می شود و اگر درمان به موقع صورت گیرد از عوارض زردی نوزادان پیگشیری می کند.
تشخیص پرخطر یا بی خطربودن زردی نوزاد باتوجه به وزن و زمان تولد نوزاد , برعهده پزشک کودکان است.
بر اساس این گزارش احتمال زردی نوزاد در مادرانی که گروه خونی منفی دارند , مادرانی که گروه خونی O دارند , والدینی که سابقه تولد نوزاد زردی گرفته در خانواده آنها وجود دارد و همچنین نوزادان نارس و کم وزن بیشتر است و همه والدین به ویژه این گروهها باید در روزها و هفته های نخست پس از تولد نوزاد متوجه زردی در نوزاد باشند .

نشانی مطلب در وبگاه شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران:
http://shamdani.com/find.php?item=1.85.179.fa
برگشت به اصل مطلب