معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی و عوارض معاف می شوند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۵ | 

معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی و عوارض معاف می شوند 
نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی موادی از لایحه حمایت از حقوق معلولان را تصویب کردند.


نمایندگان مجلس در ماده 17 این لایحه، وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاههای مربوط را مکلف کردند که متناسب با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و سایر اقدامات حمایتی از سازندگان واحدهای مسکونی اعم از انبوه‏سازان، تعاونی‌ها و بخش خصوصی، تعهد لازم را برای اختصاص حداقل ده درصد واحدهای مسکونی احداثی با کیفیت و مناسب‏سازی شده به افراد دارای معلولیت فاقد مسکن (با اولویت زوجهای دارای معلولیت و خانواده‏های دارای چند معلول) به‌صورت ارزان‏قیمت با معرفی سازمان از سازندگان مذکور أخذ و بر اجرای آن نظارت نمایند.


نمایندگان مجلس در تبصره 1 ماده 17، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مکلف کردند تسهیلات اعتباری ارزان قیمت با نرخ ترجیحی و بلندمدت مسکن موضوع این ماده را برای یک بار تأمین و به افراد دارای معلولیت تحت‌پوشش سازمان و یا تعاونی‏ها و یا مؤسسات خیریه مورد تأیید سازمان اختصاص دهد.


براساس تبصره 2 ماده 17 این لایحه، اعتبار مورد نیاز جهت پرداخت مابه‏التفاوت نرخ سود چهاردرصد و نرخ سود مصوب نظام بانکی در قانون بودجه سالانه منظور می‏شود.


نمایندگان مجلس در ماده 18 لایحه حمایت از معلولان، سازمان ملی زمین و مسکن را مکلف کردند زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد دارای معلولیت فاقد مسکن را با دسترسی مناسب به صورت اجاره بلندمدت نود و نه ساله تأمین و برای یکبار در اختیار افراد مذکور و یا تعاونی‏ها و مؤسسات خیریه‏ مسکن‏ساز مورد تأیید سازمان، قرار دهد.


خانه ملتی ها در ماده ماده 19 این لایحه مصوب کردند که افراد دارای معلولیت از پرداخت هزینه‏های صدور پروانه ساختمانی، آماده‏سازی زمین، عوارض نوسازی و همچنین حق انشعابات آب، برق، گاز و دفع فاضلاب منطبق با الگوی مسکن مصوب معاف می‏باشند.


نمایندگان مجلس در تبصره 1 ماده 19 این لایحه مصوب کردند که استفاده از تسهیلات موضوع این ماده برای هر فرد دارای معلولیت صرفاً برای یک واحد مسکونی مجاز است.


خانه ملتی ها در تبصره 2 این لایحه، دولت را مکلف کردند که اعتبار مورد نیاز اجرای حکم این ماده را در لوایح بودجه سالانه پیش‏بینی کند.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 20 این لایحه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهرداری‏ها و سایر سازمان‏ها و نهادهای دارنده سالنهای نمایش فیلم، را مکلف کردند که بدون أخذ هزینه، امکان نمایش آگهی(تیزر)های آموزشی مورد تأیید سازمان در خصوص حقوق افراد دارای معلولیت و چگونگی تعامل با این افراد را فراهم آورند.


بر اساس ماده 21 این لایحه که به تصویب مجلس رسید: سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است حداقل پنج ساعت از برنامه‌های خود را در هفته به صورت رایگان در زمان‏های مناسب به برنامه‌های سازمان و تشکلهای مردم نهاد حامی افراد دارای معلولیت به‌منظور آشنایی مردم با حقوق، توانمندی‏ها و مشکلات این افراد اختصاص دهد و نسبت به زیرنویسی فیلم‏ها و برنامه‏های شبکه‏های مختلف سیما، استفاده از رابط ناشنوایان و نیز پخش توصیف شنیداری فیلم‏ها جهت افراد نابینا اقدام نماید.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 23 این لایحه سازمان بهزیستی را مکلف کردند که حسب درخواست فرد دارای معلولیت یا قیم وی (حسب مورد)، در پرونده‏هایی که حق فرد دارای معلولیت به دلیل معلولیت، مورد تعرض قرار گرفته یا چنین ادعایی مطرح است در صورتی که ادعای مزبور مورد تأیید سازمان باشد به عنوان نماینده وی، در دادگاه مربوط شرکت کند.
دفعات مشاهده: 374 بار   |   دفعات چاپ: 66 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکد امنیتی را در کادر بنویسید    

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb