تشریح جزئیات خدمات بهزیستی در مقابله با شیوع کرونا

 | تاریخ ارسال: 1399/1/22 | 
رئیس سازمان بهزیستی مطرح کرد؛

تشریح جزئیات خدمات بهزیستی در مقابله با شیوع کرونا

 

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به خدمات انجام شده این سازمان برای مقابله با ویروس کرونا در میان مددجویان تحت پوشش گفت: طی روزهای اینده بنیاد مستضعفان ۲۰ میلیارد تومان دیگر به ما کمک می‌کند.
وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران در خصوص اقداماتی که سازمان بهزیستی در ابتدای شیوع کرونا برای مددجویان تحت پوشش و مراکز نگهداری انجام داده است، گفت: اولین دستورالعمل پس از شیوع کرونا ابلاغ شد که در خصوص سالمندان و معلولان و افرادی که بیماری زمینه‌ای داشتند بود و تاکنون بیش از ۶۰ ابلاغیه و دستورالعمل برای مراکز مختلف سازمان بهزیستی ابلاغ شده است.
وی در خصوص تهیه مواد ضدعفونی و ماسک نیز گفت: در ۱۳ اسفند با اختصاص اعتبار دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای هر نفر از افرادی که در مرکز نگهداری می‌شوند ۳۰ هزار تومان اختصاص و در حساب بانکی آنها شارژ شد همچنین در هفته اول فروردین ماه نیز برای مراکز نگهداری معلولان و سالمندان ۲۴ میلیارد تومان اختصاص یافت که برای هر نفر از آنها ۵۰۰ هزار تومان به مراکز ابلاغ شد.
قبادی دانا با اشاره به اینکه طبق بخشنامه‌های اولیه پس از شیوع ویروس کرونا هر گونه ملاقات از مراکز ممنوع و قرنطینه مراکز آغاز شد و توصیه شد از پرسنل ثابت استفاده کنند.
وی در خصوص مراکزی که به این ویروس آلوده شده اند، گفت: به رغم تمامی تمهیدات اندیشیده شده از میان ۸۷۵ مرکز نگهداری سالمندان و معلولان ۲۵ مرکز در ۱۵ استان به ویروس آلوده شده اند که مراکز ۱۶ استان ما هنوز آلوده نشده اند.
رئیس سازمان بهزیستی گفت: همچنین از ۴۹ هزار مددجویی که در مراکز شبانه روزی سالمندان و معلولان حضور دارند تاکنون ۲۷۶ نفر تست کرونایشان مثبت شده و از میان کل ۴۹ هزار نفر نگهداری شده در مراکز متأسفانه ۵۹ نفر نیز فوت کرده اند که البته این نرخ مرگ و میر در مقایسه با اسفند ۹۷ و اسفند ۹۸ یکسان و ۰.۷ درصد بوده است.
به گفته وی، در اسفند ۹۷ از میان ۴۰ هزار و ۹۲ نفر ۲۸۳ نفر فوت کرده اند که در اسفند ۹۸ نیز از میان ۴۸ هزار و ۸۳۸ نفر ۳۵۲ نفر به دلایل مختلف فوت کرده اند.
قبادی دانا با اشاره به زحمات ۲۰ هزار نفر از پرسنل در مراکز نگهداری معلولان و سالمندان گفت: این افراد از ابتدای شیوع ویروس کرونا اقدامات خوب و ویژه ای انجام دادند که جا دارد از آنها تشکر کنیم.
وی در خصوص معلولان ضایعه نخاعی شدید و خیلی شدید که در منازل نگهداری می‌شوند نیز گفت: با کمک بنیاد مستضعفان ۱۰ میلیارد تومان به این افراد اختصاص یافت و به هر فرد ۲۵۰ هزار تومان کمک کردیم همچنین بنیاد مستضعفان ۵ میلیارد تومان برای تهیه اقلام ضدعفونی و بهداشتی به کودکان کار و خیابان اختصاص داد که توسط ۳۵۰۰ نفر از پرسنل اورژانس اجتماعی ۵۷ هزار بسته مواد ضدعفونی همراه با آموزش به آنها ارائه شد.
رئیس سازمان بهزیستی در خصوص کمک هزینه معیشت نیز تاکید کرد: ۱۵ میلیارد تومان کمک هزینه معیشت برای ۷۵ هزار خانوار اختصاص داده شد.
قبادی دانا در مورد اقداماتی که در مراکز شبه خانواده انجام شده اظهار داشت: ۶۵۰ مرکز از ۱۰ هزار فرزند بهزیستی شبانه روزی نگهداری می‌کنند که در دو مرکز در دو استان مختلف آلودگی ناشی از ویروس کرونا مشاهده شده که این فرزندان تحت درمان قرار گرفتند و در حال حاضر مشکلی ندارند.
رئیس سازمان بهزیستی گفت: طی چند روز آینده ۲۰ میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای کمک معیشت خانواده‌های بهزیستی در مناطق محروم و حاشیه‌ای اختصاص داده می‌شود که با این کمک مجموع کمک بنیاد مستضعفان به ۳۵ میلیارد تومان می‌رسد که جا دارد از رئیس این بنیاد تشکر ویژه ای داشته باشیم.
قبادی دانا با اشاره به اینکه در هفته اول فروردین نیز ۷۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک هزینه معیشتی برای ۱۹۱ هزار خانوار دارای معلول شدید و خیلی شدید با سطح درآمدی دهک یک و دو و سه قرار گرفت، گفت: بر همین اساس بین ۳۶۰ تا ۴۸۰ تومان روی کارت آنها شارژ شد.
وی به خدمات روانشناختی برای افرادی که با ویروس کرونا درگیر هستند، گفت: سامانه ۱۴۸۰ مشاوره تخصصی روانشناسی به تماس گیرندگان ارائه می‌دهد که از اول اسفند تا ۲۰ فروردین به ۱۵۲ هزار نفر مشاوره روانشناختی در ارتباط با مشکلات اضطراب، استرس ناشی از شیوع کرونا، مسائل خانوادگی و … ارائه شده است که خدمات کاملاً رایگان بوده است و در مجموع ۶۳ هزار ساعت مشاوره تلفنی انجام شده است.
رئیس سازمان بهزیستی تاکید کرد: همچنین سامانه خودارزیابی اختلالات روانشناختی در بهزیستی وجود دارد و همچنین در ارتباط با مسائل خانواده‌ها در صورتی که منجر به فرزندآزاری، همسرآزاری و یا سالمندآزاری شود افراد می‌توانند با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس و مشکل خود را مطرح کنند.
 

کلیدواژه ها: سازمان برنامه و بودجه | بازنشستگی پیش از موعد معلولان | مشکلات مناسب سازی | عدم تخصیص اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان |


دفعات مشاهده: 348 بار   |   دفعات چاپ: 65 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb