چهار برابر شدن بودجه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در دولت تدبیر و امید

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۷ | 

چهار برابر شدن بودجه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در دولت تدبیر و امید 
قدمی در همایش مدیران مدارس استثنایی و مراکز اختلالات یادگیری  که  در سالن همایش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان خرم آباد برگزار شده بود با تاکید براین نکته ،اظهارداشت:با وجود تمام تنگناها و محدودیت های اعتباری بودجه آموزش و پرورش استثنایی در این دولت چهار برابر شده است.

 

وی با اشاره به اینکه دانش آموزان مدارس استثنایی باید توانمند شوند و مهارتهای لازم را فرا بگیرند، افزود : مدرسه باید محلی برای تمرین توانمندسازی دانش آموزان استثنایی باشد.

 

قدمی تصریح کرد: مدرسه محوری در مدارس استثنائی یک پروژه موفق جهانی است که باید ظرفیت های آن ایجاد شود زیرا دانش آموزان استثنائی دارای ظرفیت ها و ویژگی های خاصی هستند که باید توسط اولیا و مربیان مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به نیازهای دانش آموزان مدارس استثنایی  بر لزوم تجهیز این مدارس تاکید کرد و افزود: اولویت های هر مدرسه باید  به درستی شناسایی و در راستای تحقق اهداف و عملیاتی شدن برنامه ها گام برداشته شود .

 

قدمی  از چهار برابر شدن بودجه این سازمان در دولت تدبیر و امید خبرداد و تصریح کرد: با وجود تنگناهای مالی و اعتباری دولت اجازه نداده است تا محدودیتی برای دانش آموزان استثنایی ایجاد شود و حتی با اجرای طرح خدمات حمایتی گام های موثری در رفع مشکلات دانش آموزان  با نیازهای ویژه و خانواده های آنان برداشته است .

 

وی  با بیان اینکه آموزش و پرورش استثنایی یک مجموعه پر هزینه است ،خاطر نشان کرد: آمارها نشان می دهد هزینه یک دانش آموز در مدرسه استثنایی چهار برابر دانش آموز عادی است.

 

قدمی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی علاوه بر خدمات آموزشی و توانبخشی به دانش آموزان، برنامه های حمایتی به صورت رایگان به آنها ارائه می شود.

 

وی تعداد مدارس استثنایی در کشور را یکهزار و۵۷۰ باب اعلام کرد و افزود: گروه کم توان ذهنی بیشترین تعداد دانش آموزان استثنایی را تشکیل می‌دهد.

 

قدمی مجموع دانش آموزان استثنایی کشور را ۱۳۰ هزار نفر اعلام و عنوان  کرد: با وجود آنکه مدارس استثنایی و امکانات برای حضور این دسته از دانش آموزان فراهم شده اما برخی خانواده ها معلولیت فرزندان خود را پنهان می‌کنند و آن ها را از خدمات آموزشی محروم می‌نمایند که باید با فرهنگ سازی این مشکل رفع شود.

 

وی  درباره تعداد دانش آموزان مرزی(دیرآموز) نیز، یادآورشد: سالانه ۳۰هزار دانش آموز دیرآموز درکشور شناسایی می شوند.

 

قدمی  با بیان اینکه این سازمان با کمبود نیروی انسانی روبروست ،ادامه داد: خروجی این سازمان ۲.۵ برابر ورودی آن است که این کمبود نیرو از طریق آزمون استخدامی رفع می‌شود.

 

وی افزود : تغییر و اصلاح ساختارها در نگاه به کودکان کم توان، معلول، اوتیسم و سایر افراد دارای وضعیت مشابه ضروری است.

 

قدمی گفت: آمارها نشان می‌دهد که کودکانی که دچار معلولیت‌های ذهنی هستند در خانواده‌هایی متولد شده‌اند که شرایط مالی و فرهنگی پایینی دارند و در مقابل، ۹۰ درصد کودکان اوتیسمی در خانواده‌هایی که  والدین تحصیلات بالایی دارند به دنیا می‌آیند.

 

وی بیان کرد: هزینه‌های صرف شده در خصوص کودکان دارای تفاوت‌های ذهنی ۴ برابر یک دانش‌آموز معمولی است و کودکان مبتلا به اوتیسم نیز ۵ برابر هزینه‌بر هستند.

 

قدمی تصریح کرد: عده‌ای را داریم که ضریب هوشی به مراتب بالایی دارند و یک عده‌ای را هم در کنار اینها داریم که ضریب هوشی پایین‌تر دارند و یک نگاه در جامعه می‌گوید این‌ها را از هم جدا کنیم.

 

وی بیان داشت :  دانش‌آموزان استثنایی قشری هستند که  به سبب تفاوت‌هایی که دارند توجه ویژه می‌خواهند و باید طوری با اینها برخورد کنیم که از خدمات ویژه برخوردار شوند.

 

قدمی با اشاره  به نگاه مثبت دولت در حوزه آموزش کودکان با توانایی محدودتر، اضافه کرد: دولت برای دانش آموزان کم توان، معلول و اوتیسمی چهار تا پنج برابر یک دانش آموز عادی هزینه صرف می کند.

 

وی  با بیان اینکه ازدواج‌های فامیلی می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از این مشکلات ذهنی و جسمی باشند، تاکید کرد: تغییر فرهنگ ازدواج و گسترش گرایش به ازدواج فامیلی، خطر افزایش تولد فرزندان معلول را در زنجان بالا برده است.

 

قدمی خود بر تخصصی بودن فعالیت ها در مدارس استثنایی تاکید کرد و بیان کرد : دانش آموزان این مدارس وضعیت خاصی دارندو نوع آموزش به آنها و ارتباط و تعامل با آنها  متفاوت با مدارس عادی است و به همین خاطر تاکید می شود که مدیران و  معلمان تخصص این کار را داشته باشند تا بتوانند مسیر را آگاهانه طی کنند .
دفعات مشاهده: 278 بار   |   دفعات چاپ: 49 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکد امنیتی را در کادر بنویسید    

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb