پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی

پیام دبیر کل سازمان ملل آقای کوفی عنان  به مناسبت روز جهانی معلولین

 کوفی عنان، در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی افراد معلول 3 دسامبر 2006 برابر با 12 آذرماه 1385 از جهانیان خواست تا تلاش‌هایشان را برای بهر‌ه‌مندی کامل افراد معلول از حقوق خود مضاعف نمایند به نحوی که معلولان بتوانند نقش خود را به گونه‌ای کامل در زندگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جوامعشان ایفا کنند.

متن کامل پیام عنان به شرح زیر است:
امسال موضوع مراسم روز بین‌‌المللی افراد معلول «دسترسی الکترونیکی » است که ضرورت در دسترس بودن اینترنت برای همگان را به ما یادآور می‌شود.
دسترسی به فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برای تمامی مردم فرصت ایجاد می‌کند، شاید این در مورد هیچ گروهی بیش از افراد معلول صدق نکند. از آنجا که توسعه اینترنت و این فن‌آوری ها نیازهای افراد معلول را بیشتر و کامل‌تر به حساب می‌آورد، موانع تعصبی، ساختاری و اشکال غیرقابل دسترس، دیگر لازم نیست بر سر راه مشارکت افراد معلول قرار گیرد.
این تحولی خوشایند است. در عین این که فن‌آوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در سراسر جهان گسترش می‌یابد و استفاده‌کنندگان بیشتر و بیشتری را جذب می‌نماید، اغلب وب سایت‌ها برای میلیون‌ها نفری که برای حرکت دادن ماوس مشکل داشته یا ناتوانی بینایی دارند و نیازمند «صفحه نمایش خوان» با وجود حروف بسیار بزرگ برای مطالعه یک صفحه هستند، غیرقابل دسترس‌اند. رفته رفته دولت‌ها و بخش خصوصی مزایای اجتماعی و اقتصادی قابل دسترش کردن کامل وب سایت‌ها را درک نموده و تغییراتی در نرم‌افزار و به همان ترتیب در سخت‌افزار در این راستا به مورد اجرا گذاشته‌اند.
کنوانسیون مربوط به حقوق افراد معلول که انتظار می‌رود به وسیله مجمع عمومی در این ماه تصویب شود می‌تواند تحرک اضافی در این روند ایجاد کند. کشورهایی که به این کنوانسیون ملحق شوند خود را متعهد خواهند کرد گام‌هایی برای ارایه «اطلاعاتی که برای عموم مردم در نظر گرفته شده به افراد دارای معلولیت در اشکال قابل دسترس و فن‌آوری‌های مناسب برای انواع گوناگون معلولیت‌ها به شیوه‌ای به موقع و بدون هزینه اضافی» بردارند. این کنوانسیون بخش خصوصی و رسانه‌ها را ترغیب می‌نماید همین اقدام را در خدمات خود انجام دهند.
در این روز بین‌المللی اجازه دهید تعهد خود را برای دستیابی به تصویری از یک جامعه اطلاعاتی فراگیر، مردم محور و توسعه مدار تجدید نماییم. اجازه دهید تلاش‌های خود را برای تضمین اینکه افراد معلول بتوانند از حقوق بشر خود بهره‌مند شوند و نقش خود را به گونه‌ای کامل در زندگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جوامعشان ایفا کنند، مضاعف کنیم.


دفعات مشاهده: 3621 بار   |   دفعات چاپ: 1399 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 286 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 9 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 25248332 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 919 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb