استخدام افراد دارای معلولیت : یک اقدام لازم و هوشمندانه

 | تاریخ ارسال: 1393/1/25 | 

استخدام افراد دارای معلولیت : یک اقدام لازم و هوشمندانه


افراد دارای معلولیت عمدتا در بخش بازار نادیده گرفته شده اند.حتی زمانیکه کارفرمایان بر ترس خود از ناشناخته ها غلبه کرده تلاش میکنند تا روی توانایی این افراد  تمرکز داشته باشند تا بر روی معلولیت آنها. رفتارهای منفی از جانب همکاران و سوپروایزرها  کماکان یک مشکل هر روزه است حتی هنگامیکه شرکتها متعهد به استخدام معلولین میشوند.

 

یوز ویولت مدیر جذب معلولین در شرکت  IBM که در سن 21 سالگی بر اثر یک تصادف پاهایش را از دست داد میگوید:" واقعیت آن است که همه ما از ناشناخته ها در هراسیم، اکثر مردم در برخورد اولشان با معلولین چندان راحت نیستند که این امر طبیعی است".

 

شواهد نشان میدهد ترس کارفرمایان از ناشناخته ها در استخدام معلولین یک امر طبیعی و عادی محسوب میشود". محیط پیرامون نیز از اهمیت بالائی برخوردار است- نه تنها از جنبه فیزیکی که از نظر فرهنگ کار و جو فراگیر نیز حائز اهمیت است".

 

ویولت در ادامه میگوید" ماموریت کارفرما در پایان روز در این است که آن چنان فضائی را در اختیارم قرار دهد که من بعنوان مستخدم قادر به مدیریت همزمان معلولیت و کارم گردد."

 

مشتریان به احتمال زیاد نسبت به شرکتهائی که معلولان را به خدمت گرفته اند با دید بهتری خواهند نگریست. کارفرمایان به تدریج به این موضوع پی میبرند که استخدام افراد دارای معلولیت تنها یک اقدام نیکوکارانه نبوده چراکه توانسته اند  توانائی های آنها را برای انجام کارها به خدمت گیرند.

 

سریلا گوپتا مدیر شرکت تاتا در هند میگوید" این عمل نه تنها یک اقدام صحیح است که هوشمندانه نیز می باشد".

 

ویولت در برخی از سخنرانی ها با هدف گنجاندن معلولیت در امور زندگی از مدیران میخواهد از خود بپرسند چرا باید به استخدام افراد دارای معلولیت بپردازند زمانیکه میتوانند افراد سالم را استخدام نمایند." جواب آن است که شرکتها معلولین را به استخدام در نمی آورند بلکه مهارتهای فردی این افراد است که به خدمت میگیرند.حال چنانچه اتفاق افتاد که این فرد معلول باشد به هدف دست یافته اند چرا که آن زمان دیگر معلولیتی به چشم نمی آید که بخواهد سد راه شود.

 

تهیه شده در واحد بین الملل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد

 

منبع: خبرنامه سازمان مللدفعات مشاهده: 4067 بار   |   دفعات چاپ: 986 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 36 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb