دسترسی ‪ ۵۰‬درصد معلولان به‌ تجهیزات مورد نیاز

یک مسوول:

تنهاحدود ‪ ۵۰‬درصد معلولان کشور به‌تجهیزات مورد نیازدسترسی دارند

مدیرکل دفتر توانبخشی معلولان جسمی، حرکتی و حسی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که در حال حاضر، فقط ‪ ۴۰‬تا ‪ ۵۰‬درصد این معلولان در کشور به وسایل و تجهیزات مورد نیازشان دسترسی دارند.
دکتر" کیوان دواتگران " آمار معلولان جسمی، حرکتی و حسی کشور را ‪ ۶۵۰‬ تا ‪ ۷۰۰‬هزار نفر ذکر کرد.
وی گفت:هم اکنون، مشکل اصلی برای دسترسی نداشتن نیمی از این معلولان به وسایل و تجهیزات مورد نیاز، کمبود بودجه و اعتبار است. دواتگران افزود:امسال ‪ ۱۲۰‬میلیارد ریال برای خرید تجهیزاتی از قبیل عصا، ویلچر، وسایل حمام و توالت، لوازم پانسمان برای ضایعات نخاعی،ماشین تحریر، چاپگر ، رادیو و ضبط ، سمعک و غیره نیاز است که هنوز محل تخصیص این اعتبار مشخص نشده است.
وی با اشاره به زیاد بودن تعداد مراجعه‌کنندگان و ماندن آنان در نوبت- های طولانی برای دریافت تجهیزات و وسایل مورد نیاز گفت: کمبود اعتبارات برای خرید تجهیزات و وسایل معلولان جسمی، حرکتی و حسی سبب شد که آنان برای دریافت وسایل مورد نیازشان به استانها مراجعه کنند، در حالی که شیوه صحیح این است ما به سراغ آنان برویم.
این مسوول در سازمان بهزیستی با اظهار این که "برخی از مراکز توانبخشی استانها توان خرید همه تجهیزات را ندارند"،افزود:امسال قرار شد ‪ ۱۰‬تا ‪۱۵‬ درصد از بودجه تجهیزات توانبخشی به طور متمرکز به استان‌هایی تخصیص یابد که قادر به خرید وسایل نیستند.
دواتگران از پایین بودن کیفیت تجهیزات و وسایل مورد نیاز معلولان که در داخل تولید می‌شوند، انتقاد کرد و اظهار داشت: متاسفانه در کشور موسسه‌ای علمی برای استاندارد کردن تولیدات داخلی در وسایل توانبخشی وجود ندارد و بسیاری از معلولان از بعضی تولیدات داخل رضایت کامل ندارند.
وی تصریح کرد:این در حالی است که تولیدات وسایل توانبخشی شرکت‌های خارجی به علت استفاده از فناوری نوین دارای مرغوبیت بالایی است و به همین دلیل نیز نیاز کشور به واردات این وسایل بیش از تولیدات داخلی است.
دواتگران به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز اشاره کرد و گفت: دولت و وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه باید حمایت از این قانون را یک اصل قرار داده،برنامه‌ریزی‌های صحیحی را برای اجرای بندهای این قانون انجام دهند.
مدیرکل دفتر توانبخشی معلولان جسمی، حرکتی و حسی سازمان بهزیستی برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی را فرصتی برای به نمایش گذاشتن وسایل و لوازم مورد مصرف بیمارستان‌ها دانست.
دواتگران گفت:در این نمایشگاه، بخش کلینیک‌های توانبخشی نیز حضور دارند ولی معلولان کمتر می‌توانند در زمینه خرید وسایل و لوازم مورد نیازشان از این نمایشگاه بهره ببرند.
وی تصریح کرد: بهتر است در برگزاری چنین نمایشگاه‌های بین‌المللی، نمایشگاه اختصاصی نیز برای معلولان برپا شود.
دهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی "ایران مد" با شرکت ‪ ۴۰۰‬شرکت داخلی و خارجی از ‪ ۲۱‬تا ‪ ۲۴‬خرداد ماه در تهران برگزار می‌شود.

• خبرگزاری جمهوری اسلامی


دفعات مشاهده: 3538 بار   |   دفعات چاپ: 1341 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 306 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 19 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 25248392 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 813 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb