معلولان ضایعه نخاعی برای سازگاری با معلولیت آموزش می‌بینند

با افتتاح مرکز تحت حاد توانبخشی و آموزشی در گیلان و تهران؛
معلولان ضایعه نخاعی برای سازگاری با معلولیت آموزش می‌بینند

مدیرکل دفتر معلولان جسمی، حرکتی و حسی سازمان بهزیستی کشور گفت: بزودی مرکز تحت حاد توانبخشی و آموزشی با هدف خدمات‌رسانی مناسب به معلولان ضایعه نخاعی، در استانهای گیلان و تهران راه‌اندازی می‌شود.
دکتر کیوان دواتگران، مدیرکل دفتر معلولان جسمی، حرکتی و حسی با اعلام خبر فوق گفت: علاوه بر مراکز تحت حاد شهید بهشتی در استان همدان با مجموع ظرفیت 120 نفر این دو مرکز برای ارائه خدمات گسترده‌تر در کشور راه‌اندازی می‌شود.
وی افزود: در این مراکز، معلولان ضایعه نخاعی برای سازگاری با معلولیت خود آموشهای لازم و تخصصی می‌بینند.
دواتگران با تاکید بر این که هدف این مراکز نگهداری این معلولان نیست بلکه بازتوانی و بازگردان آنها به جامعه است، تصریح کرد: رسیدن هر فرد معلول به حداکثر بازتوانی متفاوت است و به طور میانگین 4 تا 6 ماه به طول می‌انجامد.
وی اظهار داشت: این مرکز گروه سنی 14 سال به بالا را تحت پوشش قرار می‌دهد و از آنجا که بالاترین سنی که افراد دچار این ضایعه می‌شوند، رده سنی 20 تا 30 سال است عمده بیماران ضایعه نخاعی را می‌توانیم تحت پوشش قرار دهیم.
مدیر کل دفتر معلولان جسمی ، حرکتی و حسی بهزیستی خاطرنشان کرد: خدمات آموزشی و توانبخشی این مراکز شامل سازگاری با شغل، پیشگیری از عوارض معلولیت، آمادگی روانی فرد معلول با این ضایعه و رسیدن به حداکثر سطح بازتوانی است.
وی همچنین با اشاره به این که این دو مرکز، معلولان شمال و مرکز کشور را پوشش می‌دهد، تصریح کرد: این مرکز شبانه روزی است و قرار است تا پایان سال جاری مرکز روزانه‌ای برای پوشش معلولان ضایعه نخاعی جنوب کشور، راه‌اندازی شود.
مدیرکل دفتر معلولان جسمی، حرکتی و حسی ظرفیت هر مرکز را 50 معلول ضایعه نخاعی عنوان کرد و گفت: سازمان بهزیستی یارانه 40 نفر از معلولان این مراکز را می‌پردازد.
به گفته وی در حال حاضر حدود 8 هزار و 700 معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارد که سالانه حدود یکهزار و 100 نفر به این آمار اضافه می‌شود.

• خبرگزاری دانشجویان ایران ـ کد خبر: 8603-03407دفعات مشاهده: 3207 بار   |   دفعات چاپ: 1235 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 177 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb