پیشگیری از معلولیت‌ها از جمله برنامه‌های مهم

 | تاریخ ارسال: 1385/12/27 | 

یک مسوول: پیشگیری از معلولیت‌ها از جمله برنامه‌های مهم سازمان بهزیستی است

مدیر کل دفتر پیشگیری معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: پیشگیری از اختلالات ، معلولیت‌ها و آسیب‌ها از جمله برنامه‌های مهم و در حال پیگیری سازمان بهزیستی در سطح کشور است.
دکتر زهرا نوع پرست در حاشیه دومین روز از همایش کشوری مشاوره ژنتیک و تشخیص قبل از تولد" در گفتگو با ایرنا گفت : پیشگیری رکن اساسی در نیل دادن جامعه به سمت سلامت جسمی و بهداشت روانی است.
او با تاکید بر اینکه سیاست‌های پیشگیری از بیماری‌ها و اختلالات ژنتیکی تنها وظیفه متولیان بهداشت و سلامت جامعه نیست،گفت: کلیه سازمانها و ارگان ها باید در جهت تحقق جامعه‌ای سالم و قوی تلاش کنند.
در این راستا سازمان بهزیستی علاوه بر خدمات توانبخشی و حمایتی ،برنامه- ریزی‌های مدونی در حوزه پیشگیری از بروز انواع آسیب‌های اجتماعی، اختلالات روانی، اختلالات ژنتیکی و انواع معلولیت‌ها دارد.
دکتر نوع پرست گفت:جهت تداوم و قوت بخشیدن به برنامه‌ها و طرح‌های مختلف در حوزه پیشگیری پیشنهادی از سوی سازمان به وزارت رفاه و تامین اجتماعی ارائه شد که مورد تصویب قرار گرفته است.
او افزود: بنابر این پیشنهاد تشکیل شورای تخصصی راهبردیپیشگیری در زیر مجموعه کارگروه شورای عالی رفاه با هدف برنامه ریزی و پیگیری سیاست‌های پیشگیری در کشور مورد موافقت وزارت رفاه قرار گرفت.
وی اظهار داشت : در صورت تحقق کامل تشکیل شورای مذکور کلیه سازمانها نمایندگانی در این مجموعه دارند که نگاهها و سیاست‌های پیشگیری را در جامعه تسری می‌دهند.
نوع پرست تاکید کرد: پیشگیری در مقایسه با درمان هزینه و تبعات بسیار محدودتری را بدنبال دارد.
وی افزود:با توجه به اینکه در کشوری بسر می‌بریم که ازدواج‌های فامیلی نسبتا زیاد است ، لذا فرهنگ‌سازی ، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خانواده ها از جمله ضروریات برای ممانعت از بروز انواع بیماری‌ها و معلولیت‌ها در کشور است.
مدیر کل دفتر پیشگیری معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: طی سالجاری ‪ ۶۲‬درصد مراجعین به ‪ ۱۲۵‬مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی در سراسر کشور ازدواج فامیلی داشتند.
او بیان کرد: افزایش فرهنگ‌سازی دراین رابطه از جمله ضروریات است اما باید توجه داشت در این راستا همراهی و همگامی صدا و سیما بعنوان یک رسانه ملی امری اجتناب ناپذیر و نیازمند وسعت دید مدیران این رسانه می‌باشد.

• خبرگزاری جمهوری اسلامیدفعات مشاهده: 2999 بار   |   دفعات چاپ: 1227 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 290 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb