پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی افراد معلول

 | تاریخ ارسال: 1389/9/9 | 

  پیام بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد
به مناسبت روز بین المللی افراد معلول
 3 دسامبر 2010 برابر با 12 آذر 1389

امسال موضوع روز بین المللی افراد معلول "وفای به عهد: گنجانیدن معلولیت در آرمان های توسعه هزاره" است.
تعهد به ارتقای زندگی افراد دارای معلولیت از جمله وعده هایی بود که رهبران جهان در اجلاس آرمان های توسعه هزاره در ماه سپتامبر دادند.
این گروه متمایز شامل افرادی است که در نزدیکی ما بین خانواده، دوستان و همسایگان هستند. در واقع اختلالات فیزیکی، روانی و حسی بسیار رایج اند و 10 درصد جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهند.
معلولیت همچنین با فقر ارتباط تنگاتنگ دارد. افراد دارای معلولیت حدود 20 درصد اشخاصی را تشکیل می دهند که در  کشور های در حال توسعه در فقر به سر می برند. در سراسر جهان معلولان از نرخ بالای بیکاری رنج می برند و غالبا دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی کافی ندارند. در بسیاری از جوامع، در واقع قوانینی برای این گروه موجود نیست و زندگی آنان در حالیکه از اجتماعات  خود جدا افتاده اند، در انزوا خاتمه می یابد.  
بر خلاف این موانع، افراد دارای معلولیت شهامت و توانایی شگرفی از خود به نمایش گذاشته اند. اما همچنان که ما همواره ازآنانی که به والا ترین مدارج پیشرفت انسانی دست یافته اند الهام می گیریم، چنین موفقیت هایی نباید سرپوشی بر مشکلات افرادی باشد که در وضعیت بسیار بد زندگی می کنند و از حقوق، امتیازات و فرصت هایی محروم هستند که همشهریان آنان از آنها برخوردارند.
لازم است دولت ها تلاش بیشتری برای حمایت از مردم دارای معلولیت نمایند. این به معنای به اجرا گذاشتن کنوانسیون ملل متحد برای حقوق افراد دارای معلولیت و ادغام نیازهای آنان در دستور کارهای آرمان های ملی توسعه هزاره است. در برنامه اقدام که در اجلاس آرمان های توسعه هزاره تصویب شد، رهبران جهان ناکافی بودن تلاش های فعلی را مورد تایید قراردادند.
اجازه دهید در این روز بین المللی، تصدیق کنیم نبرد علیه فقر، بیماری ها و تبعیض بدون قوانین هدفمند، سیاست ها و برنامه هایی برای توانمند سازی این گروه به پیروزی نمی انجامد. اجازه دهید متعهد شویم به قولی وفادار بمانیم که درباره اهداف روشن در جوامع افراد دارای معلولیت داده بودیم. و اجازه دهید آنان را نه  تنها به عنوان ذینفعان بلکه به عنوان عاملان ارزشمند ایجاد تحول در برنامه پنج  ساله مان به منظور به پیش بردن  دستیابی به آرمان های توسعه هزاره در نظر بگیریم که به گونه ای بین المللی توافق شده تا 2015 محقق شود.
***

منبع : مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد- تهران
اطلاعیه مطبوعاتیدفعات مشاهده: 6984 بار   |   دفعات چاپ: 1548 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 309 بار   |   1 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1389/11/10
چرابه وعدهای خودعمل نمی کنید مامعلولین چه گناهی کردهایم


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb