پیام بان کی مون به مناسبت روز جهانی افراد معلول

پیام دبیر کل سازمان ملل بان کی مون

به مناسبت روز جهانی معلولین سال 2009

AWT IMAGE

بان کی مون خواستار توانمندسازی معلولان برای دستیابی به توسعه شد
دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی افراد معلول، بااشاره به این که در بیشتر کشورها، حداقل از هر ‪ ۱۰‬نفر یک نفر دارای معلولیت فیزیکی و روانی اختلالات حسی است، خواستار توانمندسازی معلولان برای دستیابی به آرمان‌های توسعه هزاره و توسعه برای همه شد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، بان کی مون با بیان اینکه امسال موضوع روز بین الملی افراد معلول، گنجاندن معلولیت در آرمان‌های توسعه هزاره است ، افزود: همچنان که آماده برگزاری اجلاس سران در سپتامبر سال آینده برای آرمان‌های توسعه هزاره می‌شویم، باید تضمین کنیم که تمامی تلاش‌های ما، فراگیر و باعث بهبود معیارها و کیفیت زندگی همه افراد شود.

وی با تاکید بر اینکه ما همگی نسبت به معلولیت موقتی یا دایمی، آسیب پذیر هستیم، به ویژه هنگامی که مسن تر می‌شویم ، گفت : در بیشتر کشورها حداقل از هر ‪ ۱۰‬نفر یک نفر دارای معلولیت‌های فیزیکی و روانی یا اختلالات حسی است. همچنین یک چهارم از جمعیت جهان مستقیما تحت تاثیر معلولیت به عنوان مددکار یا اعضای خانواده معلول هستند.

دبیر کل سازمان ملل افزود: تجربه نشان داده هنگامی که افراد معلول برای مشارکت و رهبری فرایند توسعه توانمند شده اند، تمامی جامعه پویا می‌شود.

مشارکت آنان فرصت برای همه، چه با معلولیت یا بدون معلولیت، به وجود می آورد. پیام برای آرمان‌های توسعه هزاره روشن است: قرار دادن افراد معلول و جوامع آنان در قلب تلاش هایمان به عنوان راهی اثبات شده برای پیشبرد دستور کار توسعه.

وی خاطر نشان کرد: سازمان ملل، از حقوق بشر و توسعه جهانی برای همه افراد به عنوان اهداف بنیادین و شالوده ضروری برای صلح، امنیت و منزلت دفاع می کند. کنوانسیون ملل متحد در زمینه حقوق افراد معلول که در سال ‪ ۲۰۰۸‬اجرا شد، یکی از مهمترین ابزارهای ما برای پیشبرد این مهم است، ما باید به تلاش هایمان برای اجرا و جهان شمولی آن ادامه دهیم.

بان کی مون افزود: در این روز بین‌المللی ، باید تعهدکنیم تا موانعی که معلولان با آنها در زندگی روزمره خود در زمینه مشارکت و دسترسی مواجه هستند را از سر راه آنان برداریم.

اجازه دهید آنان را به عنوان عاملان جدایی ناپذیر برای دستیابی به آرمان های توسعه هزاره و توسعه برای همه توانمند کنیم.

گفتنی است ‪ ۱۲‬آذر ماه مصادف با سوم سپتامبر روز جهانی افراد معلول بوده شعار امسال سازمان ملل متحد در سال ‪ ،۲۰۰۹‬توانمندسازی معلولان برای دستیابی به توسعه است.

خبرگزاری جمهوری اسلامیدفعات مشاهده: 5552 بار   |   دفعات چاپ: 1508 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 265 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb