تعداد افراد معلول و نوع معلولیت آنان مشخص می‌شود

 | تاریخ ارسال: 1385/10/6 | 

با تمهیدات سیاستگذاران و مسئولان بخش بهداشت و درمان؛
تعداد افراد معلول و نوع معلولیت آنان مشخص می‌شود

در ششمین دوره سرشماری آمار و نفوس مسکن تعداد افراد معلول و نوع معلولیت آنان نیز مشخص می‌شود.
با همکاری‌ سازمان سرشماری آمار و با تمهیدات صورت گرفته سیاست گذاران بخش بهداشت و درمان در ششمین دوره سرشماری آمار و نفوس مسکن تعداد افراد معلول و نوع معلولیت آنان مشخص می‌شود.
فرحناز محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: توانبخشی علم نوین و جدیدی است که در 10 سال گذشته با تحولات و تغییرها بسیاری روبرو بوده و در واقع این رشته بعد از وقوع جنگ جهانی دوم و به واسطه بروز مشکلات جسمی و روحی و خیل عظیمی از افراد معلول و ناتوان ایجاد گردید که در طول سال‌های گذشته نیز به علت تغییر‌های اجتماعی در حیطه بهداشت با آمار قابل توجهی از معلولیت‌ها اعم از جسمی، روانی و اجتماعی روبرو هستیم که هیچکس به اندازه پرستار نمی‌تواند در تیم بهداشت و درمان و سلامت مهارت‌های علمی، و عملی اقدامات و توانبخشی‌های لازم را در اختیار این افراد قرار دهد.
وی ادامه داد: در سال 1980، 10 درصد کل جمعیت جهان به نوعی دچار معلولیت های مختلف بودند که این آمار در سال 2000 به 5/13 درصد در جمعیت جهان دیابتی با 30 میلیون نفر در کل جهان به این بیماری مبتلا هستند که این بیماری با توجه به تحقیقات صورت گرفته مسئولان در سال 72، مشخص شد 10 درصد از خانواده‌های ایرانی به نوعی دچار معلولیت‌ بوده و از یا یک فرد معلول در خانه نگهداری و مراقبت می‌کنند که با تمهیدات سیاست گذاران و مسئولان بخش بهزیستی و بخش بهداشت و درمان مقرر شد در ششمین دوره سرشماری آمار و نفوس مسکن تعداد افراد معلول و نوع معلولیت آنان مشخص و بررسی شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: در سال 1990 در کشورهای در حال توسعه نزدیک به 4 میلیون افراد معلول وجود داشت که انتظار می رود این رقم در سال 2025 به 9 میلیون نفر افزایش پیدا کند.
وی گفت: 12 میلیون و 398 هزار و 225 آمار افراد معلول درسال 75 در ایران است که این آمار مربوط به بررسی به پژوهشگران و محققان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی از ایران در سال 75 است.
محمدی تصریح کرد: معلولیت زاییده مشکلات اجتماعی است به طوری که فردی که بنا به دلایلی دچار این بیماری شده است نیازمند دریافت خدمات و تسهیلاتی است که به علت دریافت نکردن این خدمات و تسهیلات دچار معلولیت‌ می‌شود.
وی تأکید کرد: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی پرستاران ازاعضای تیم اصلی تواتبخشی هستند که این افراد برای ارائه خدمات نیاز به مهارت هایی نیازمند هستند و هیچکس به اندازه شخص پرستار نمی‌تواند در بهره‌گیری و توانبخشی این افراد در سبک مهارت‌های علمی و عملی موثر واقع شود.
فرحناز محمدی در ادامه از تشکیل شدن یک رشته تخصصی به نام توانبخشی پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین برگزاری دوره‌های 3 ماهه علمی و عملی برای پرستاران تمامی بخش‌ها در دانشکده توانبخشی خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جواندفعات مشاهده: 3882 بار   |   دفعات چاپ: 1549 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 208 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb