مطالبات معلولان از دولت آینده

 | تاریخ ارسال: 1400/3/29 | 
مطالبات معلولان از دولت آینده


مدیرعامل جامعه معلولان ایران اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان را مهم‌ترین مطالبه خواند و گفت: این قانون مصوب سال ۱۳۹۶ علاوه بر اجرای ناقص، بودجه ناچیزی نیز به آن اختصاص داده‌اند اگرچه مطالبات ما از دولت آینده بی‌شمار است اما نظارت، پیگیری و اجرای کامل اجرای این قانون باید مدنظر دولت آتی قرار بگیرد.

کامران عاروان در گفت‌وگو با آتیه‌آنلاین اظهار کرد: دستگاه‌های مشمول با تمام توان این قانون را اجرا نکرده‌اند و بعضا استنکاف و عدم اجرا هم وجود دارد و لازم است با خاطیان نیز برخورد شود. مناسب سازی و دسترس پذیری یک امر بسیارجدی برای افراد جامعه و به ویژه معلولان بوده و این مسئله همواره مطالبه جدی از دولت‌ها بوده و هست. 

وی افزود: باید جمعیت نزدیک به ۳۰ میلیون نفری معلولان با خانواده‌ها و افراد مرتبط با آن‌ها مود توجه جدی قرار گیرند.دولت‌ها هم باید با این آگاهی و احساس مسوولیت در این زمینه تصمیم‌گیری کنند و با جسارت بیشتری وارد عمل شوند تا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شهری بسازیم که آحاد مردم و به ویژه معلولان از درب منزل، بی‌دغدغه و استرس از مراکز آموزشی، خرید، خدماتی، تفریحی و ... بهره‌مند شود. مساله فرهنگ سازی و آموزش کارکنان، مسوولان و مردم جامعه برای فهم وضعیت معلولان و همچنین معیشت، اشتغال و مسکن معلولان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل جامعه معلولان ایران با تاکید براینکه سهم معلولان باید در توسعه ملی لحاظ شود،ادامه داد: بستر آموزشی و تحصیلی معلولان در کشور  باید هموار شود. اینکه یک معلول نتواند وارد دانشگاه فرهنگیان شود و یا اینکه نتواند در یک سازمان مدیر و یا حتی استخدام شود زیبنده یک کشور اسلامی با رویکرد جمهوری در سطح جهان نیست.

عاروان برچیده شدن سیاست تخصیص قطره چکانی بودجه به حوزه معلولان را ضروری خواند و گفت: در این حوزه از زمان عقب هستیم و دچار عقب‌ماندگی تاریخی شده‌ایم. بنابراین باید اعتبارات کامل و طبق قانون در زمان مقرر پرداخت شود که اجرای قوانین با مشکل روبرو نشود.

وی بیان کرد: کودکان و زنان معلول و کم‌توانان ذهنی نیازمند برنامه‌های مدون و عاجلی هستند، دولت آینده باید پیشگیری از معلولیت‌ها را جدی بگیرد و در تصمیم‌گیری‌ها حتما از معلولان متخصص مشورت و کمک بگیرد و مهم‌تر اینکه باید در جهت کاهش سوانح کار، تصادفات جاده ای و بیماری‌های ژنتیکی که به معلولیت ها منجر می‌شوند، دقت نظر بیشتری داشته باشد.


دفعات مشاهده: 131 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb