شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران- اجتماعی
معلولان شهریه دانشگاه خود را از جیب پرداخت کنند

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۷/۱۱ | 

در پی صندوق خالی سازمان بهزیستی:
معلولان شهریه دانشگاه خود را از جیب پرداخت کنند

گزارش از سمیه زرچینی

زندگی مدرن و پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا افراد نیاز به تحصیل در دانشگاه را بیش از پیش احساس کنند در این بین معلولان هم به عنوان عضوی از اعضای این جامعه در این زمینه تلاش می کنند سال 1383 بود که قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در کشور تصویب شد و بعد از آن مصوب شد تا شهریه دانشجویان معلول از سوی سازمان بهزیستی به دانشگاه ها پرداخت شود این قانون در حال اجرا بود تا اینکه دانشگاه آزاد از ثبت نام دانشجویان معلول خودداری کرد و ثبت نام آن ها را منوط به پرداخت شهریه دانست.
شانزدهم اردیبهشت سال 1383 بود قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تصویب شد و براساس ماده 8 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان قرار بر این شد که هزینه شهریه دانشجویان معلول دانشگاه آزاد و سراسری توسط سازمان بهزیستی پرداخت شود این قانون از زمان تصویب و ابلاغ به صورت مرتب در حال اجرا بود و به گفته معلولان دوران ریاست دکتر فقیه دورانی بود که این شهریه به صورت مرتب از سوی بهزیستی به دانشگاه ها پرداخت می شد و دانشجویان معلول دغدغه پرداخت شهریه را نداشتند اما انگار چند وقتی است که پرداخت شهریه دانشجویان معلول به خالی شدن صندوق بهزیستی و کمبود بودجه آن مصادف شده و همین امر موجب اعتراض دانشجویان و انجام چندین تجمع در مقابل سازمان بهزیستی کشور شده است.
دانشجویان نابینا با تجمع در مقابل بهزیستی کشور اعتراض خود را نسبت به قطع شدن شهریه دانشگاه خود به مسئولان سازمان بهزیستی اعلام کردند.
باشگاه خبرنگاران در این گزارش قصد دارد به بررسی پرداخت نشدن شهریه دانشجویان بپردازد.
*بهزیستی باید شهریه دانشجویان را پرداخت کند
یکی از دانشجویان معترض گفت: براساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان سازمان بهزیستی باید شهریه تحصیل دانشجویان معلول را پرداخت کند و در ترم های قبل اینگونه بود اما این ترم با قطع شدن شهریه از سوی سازمان بهزیستی امکان ثبت نام وجود ندارد.
* تا شهریه پرداخت نشود، ثبت نام نمی کنند
یکی دیگر از دانشجویان معترض نیز با ابراز گلایه از اینکه مسئولان دانشگاه اعلام کرده اند تا شهریه پرداخت نشود امکان ثبت نام وجود ندارد یاداور شد: تا شهریه را پرداخت نکنیم امکان انتخاب واحد برای ترم جدید وجود ندارد و این در حالی است که مسئولان بهزیستی نیز عنوان می کنند که بودجه لازم برای پرداخت شهریه را نداریم.
* علاوه بر بن و مستمری، پرداخت شهریه هم قطع شد
یکی از دانشجویان معلول رشته مدیریت دولتی در ادامه صحبت های دوستش گفت: بهزیستی در گذشته به دانشجویان معلول بن و مستمری هم پرداخت می کرد مدت هاست قطع شده اکنون هم اعلام کردند که شهریه از سوی بهزیستی پرداخت نمی شود چنانچه بهزیستی شهریه را پرداخت نکند دیگر نمی توانیم ادامه تحصیل بدهیم.
* سه ترم است که بهزیستی شهریه ام را نداده است
سه ترم است که بهزیستی شهریه ام را نداده است، این جمله ای بود که یک دانشجوی معلول رشته مدییت بازرگانی دانشگاه سراسری بر زبان آورد و ادامه سخنانش را اینگونه ادامه داد: قطع کاروانی را با گذراندن چهار ترم به پایان رساندم و سازمان بهزیستی هم شهریه ام را پرداخت کرد، اما سه ترم است که یک ریال هم برای شهریه ام پرداخت نشده و تمامی شهریه را خودم پرداخت کردم.
* دانشگاه آزاد دیگر معرفی نامه های بهزیستی را قبول ندارد
یکی از دانشجویان ارشد معلول که در مرحله دفاعیه خود قرار دارد نیز در باره پرداخت شهریه دانشجویان معلول گفت: دانشگاه آزاد دیگر معرفی نامه های سازمان بهزیستی را قبول ندارد چرا که بودجه بهزیستی تأمین نشده است و صندوق این سازمان خالی است.
* 50 تا 100 درصد شهریه معلولان را بهزیستی باید پرداخت کند
محمود نژاد، مدیر عامل انجمن معلولان ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر 12 هزار معلول در سراسر کشور مشغول به تحصیل می باشند که پرداخت شهریه آن ها وظیفه بهزیستی است تأکید کرد: سازمان بهزیستی با دادن معرفی نامه با توجه به نوع معلولیت دانشجویان از 50 تا 100 درصد شهریه دانشجویان را پرداخت می کرد، اما مدتی است که شهریه دانشجویان از سوی بهزیستی پرداخ نشده و دلیل آن هم نداشتن بودجه کافی بهزیستی است.
* شهریه دانشجویان معلول پرداخت می شود
علی محمد زنگانه، معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب های سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سازمان بهزیستی شهریه دانشجویان معلول تحت پوشش خود را می پردازد، یادآور شد: سازمان بهزیستی شهریه آن دسته از دانشجویان معلول را که در دانشگاه های غیر انتفاعی از قبیل دانشگاه آزاد، شبانه و پیام نور تحصیل می کنند، پرداخت می کند.
زنگانه با اشاره به اینکه هدف بهزیستی از ارائه تسهیلات دستیابی خدمت گیرندگان سازمان به آموزش های عالی در بخش دولتی و غیر دولتی است، تصریح کرد: فرزندان خانواده های تحت پوشش بهزیستی دارای استعدادها و توانایی های بالایی هستند که با ایجاد شرایط ورود به دانشگاه این استعدادها شکوفا می شود، از این رو تلاش می شود تا در حد امکان امکانات لازم در خصوص ارتقا سطح کمی و کیفی دانش این افراد صورت گیرد.
* 60 درصد بودجه شهریه دانشجویان معلول تأمین است
هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص پرداخت شهریه دانشجویان معلول خاطرنشان کرد: مشکلی برای پرداخت شهریه دانشجویان معلول وجود ندارد و 60 درصد بودجه مورد نیاز شهریه دانشجویان تأمین شده و مابقی نیز به زودی تأمین خواهد شد.
با توجه به اینکه تحصیل حق هر فردی است و معلولان هم به عنوان یکی از اعضای همین جامعه نقش قابل توجهی در پیشرفت کشور دارند، امیدواریم هرچه سریعتر مشکل پرداخت شهریه معلولان پرداخت شود تا معلولانی که امکان پرداخت شهریه را ندارند از تحصیل محروم نشوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران،

نشانی مطلب در وبگاه شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران:
http://shamdani.com/find.php?item=1.90.1979.fa
برگشت به اصل مطلب