شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران- اخبار معلولین
تلفن نابینایان، ایده برتر نخستین رویداد کسب و کار فناورانه کردستان

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۶ | 

تلفن نابینایان، ایده برتر نخستین رویداد کسب و کار فناورانه کردستانسیده اسرا پاک نهاد مخترع جوان کردستانی دستگاهی اختراع کرده که زمینه استفاده از تلفن همراه اندرویدی را برای نابینایان فراهم کرده و آنان را با دنیای بیرون بیشتر ارتباط می دهد.


این پژوهشگر جوان برای نخستین بار در سطح جهان تلفنی را برای نابینایان طراحی کرده که حالت اسمارت واچ (ساعت هوشمند) دارد و بر روی صفحه کلید این دستنبند خط بریل گذاشته و نابینایان می توانند به راحتی با بریل تایپ کرده و شماره گیری کنند.


وی در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: استفاده از این دستبند هوشمند همچنین موجب حذف عصای نابینایان می شود و می تواند تا 2 متر مانع عمودی و افقی را شناسایی کند.


پاک نهاد افزود: در مجموع این گوشی اسمارت واچی (ساعت هوشمند) است که در ایران تولید شده و GPS نیز بر روی آن نصب شده تا اگر فرد نابینا مسیر را گم کرد به راحتی آن را پیدا کند.


اختراع این مخترع جوان جزو 100 ایده برتر نمایشگاه بین المللی فناوری ربع رشیدی تبریز بوده و در نمایشگاه هفته پژوهش سال گذشته در تهران با حضور دکتر میرزاده رونمایی شده است.


این اختراع همچنین سال گذشته در مسابقات و نمایشگاه بین المللی تکنولوژی و ایده های نو مالزی پذیرفته شد.


اختراع این مخترع جوان در ادامه موفقیت های خود در نخستین رویداد کسب و کار فناورانه استان کردستان با عنوان 'نوآوردگاه کردستان' که به مدت چهار روز در سنندج برگزار شد و در میان 16 تیم شرکت کننده موفق به کسب مقام اول شد.


پاک نهاد در ادامه اظهار کرد: مسابقه و استارتاپ ایده و اختراعات زیر نظر پارک علم و فناوری استانداری کردستان در طول چهار روز برگزار شد و 16 تیم به صورت جداگانه در این پروسه شرکت کردند.


وی افزود: در این رویداد، بیش از 60 نفر از جوانان نخبه و فارغ التحصیلان دانشگاهی با نحوه تیم سازی، مدل های مختلف کسب و کار، طرح تجاری و نحوه ارائه ایده به گونه ای که برای سرمایه گذاران جذاب باشد، آشنا شدند.


به گفته وی تیم دانشگاه آزاد سنندج با عنوان 'ریبین' به نمایندگی از مرکز رشد این واحد با ایده 'تلفنی برای نابینایان با خط بریل' در این مسابقه شرکت و موفق به کسب رتبه اول شد.


این مخترع جوان اظهار کرد: همچنین در این مسابقات تیم 'ژینو' مقام دوم و 'دراگون و آبشان' به طور مشترک به مقام سوم دست یافتند و تیم 'کبکت' به عنوان جوانترین تیم اثرگذار اجتماعی، مورد تجلیل قرار گرفتند که از سوی پارک و حامیان مالی رویداد هدایایی به آنها اعطا شد.


ایده اسرا پاک نهاد در این مسابقات برنده 18 ماه اینترنت شاتل، مبلغ 15 میلیون ریال و همچنین جذب سرمایه گذار به نام گروه 'شزان' برای ساخت و تجاری سازی دستگاه تلفن نابینایان با خط بریل شد.
نشانی مطلب در وبگاه شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران:
http://shamdani.com/find.php?item=1.83.9571.fa
برگشت به اصل مطلب