نقش موثر بیمه ها در تامین اعتبار وسایل توانبخشی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۷ | 

نقش موثر بیمه ها در تامین اعتبار وسایل توانبخشی 
سراج در سمینار جامعه اپتومتری ایران، افزود: ما باید بتوانیم نقش بیمه را در وسایل کمکی پررنگ تر کنیم. زیرا بسیاری از افرادی که دچار اختلالات بینایی هستند اگر به موقع و به صورت صحیح از عینک که به صورت تخصصی تجویز می شود، استفاده کنند می توانند همانند اشخاص عادی در جامعه فعالیت داشته باشند.

مدیرکل توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی، گفت: اگر افراد معلول در جامعه قصد داشته باشند حضور فعال و موثر داشته باشند باید بستر مناسب را برای آنها فراهم کنیم.
 
سراج با اشاره به نسبی بودن معلولیت اظهار کرد: معلولیت یک اطلاق نسبی است زیرا اگر ما امکانات لازم را به موقع و به صورت صحیح در اختیار معلولان قرار بدهیم و مراکز آموزشی ما به نحو مطلوب تجهیز و مناسب سازی شده باشند، در این صورت اطلاق معلولیت به افراد بی معنا است.
 
وی بیان کرد: اپتومتریست ها باید به ابعاد مختلف معلولانی که دچار اختلالات بینایی هستند توجه ویژه داشته باشند زیرا اگر وسایل کمکی را بدون در نظر داشتن موقعیت اقتصادی، اجتماعی و حتی اقتصادی معلولان در اختیار آنها قرار دهیم در این صورت این تجهیزات اثربخشی لازم را ندارند. اپتومتریست ها باید به صورت تخصصی و فوق تخصصی  در حوزه معلولان وارد شوند.
 
مدیرکل توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی، گفت: اپتومتریست ها هنگام طراحی وسایل کمکی برای معلولانی که دچار اختلالات بینایی هستند باید شرایط خاص آنها را در نظر بگیرند. به عنوان مثال آموزش استفاده از عینکی که به صورت تخصصی تجویز شده است برای معلول ذهنی با معلول جسمی و حرکتی متفاوت است.
 
سراج درباره نکاتی که در تجویز وسایل کمکی باید مدنظر قرار بگیرد، تاکید کرد: نکاتی که در تجویز وسایل کمکی باید به آنها توجه ویژه شود؛ زیبایی، سبکی و مقرون به صرفه بودن این تجهیزات است.
وی یادآور شد: متاسفانه امروزه بسیاری از وسایل کمکی در حیطه توانبخشی تحت پوشش بیمه های همگانی قرار ندارد، بنابراین دولت باید اعتبارات خاص را برای بیمه ها در نظر بگیرد.


دفعات مشاهده: 787 بار   |   دفعات چاپ: 118 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb