معلولان کرجی بی نصیب از خدمات شهری

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۷/۱۰ | 

معلولان کرجی بی نصیب از خدمات شهری

 پارک های مخصوص در مناطق 12 گانه شهر ایجاد می شود


کرج – معلولان به عنوان قشری از جامعه از بسیاری از حقوق شهروندی بی نصیب بوده و کمتر برای این قشر جامعه اقدامات اساسی انجام می شود. اما شنیده ها حاکی از این است که مسئولان شهری کرج هوشیار شده و گامی برای برطرف کردن یکی از مشکلات معلولان برداشته اند و قصد دارند برای این قشر، در هر محله پارک بسازند.
 دغدغه برابری معلولان در برخورداری از حقوق شهروندی و پر کردن فاصله دسترسی ایشان به خدمات شهروندی، موضوع مورد پردازش این حقوق است. جنبه های انسانی و حقوقی مرتبط با این قشر عظیم مورد ملاحظه همه دلواسان حقوق بشری است. دستاورد شعارهای جهانی آموزش برای همه، جامعه برای همه، بهداشت برای همه، یک عزم جدی برای جبران خلاء در احقاق این حقوق معلولان است. این حق معلولان است که از حقوق اجتماعی مثل همه برخوردار باشند و اگر تبعیض یا اختلالی در تحصیل این حقوق هست باید برای استیفای آن تدبیر و قیام کرد.

اساسا معلولان قشری از جامعه هستند که از بسیاری از حقوق های شهروندی بی نصیب هستند و کمتر برای این قشر جامعه اقدامات اساسی انجام می شود. یکی از معضلات آنها استفاده از فضای سبز و پارکهاست که کمتر پیش می آید معلولی را در پارکهای شهر ببینیم. اما شنیده ها حاکی از این است که مسئولان شهری کرج هوشیار شده و گامی را برای برطرف کردن این مشکل معلولان برداشته اند و قصد دارند برای معلولان شهر پارک بسازند.

AWT IMAGE

گلایه معلولان

یکی از معلولان ساکن کرج درباه مشکل شهری مناسب سازی معابر گفت: کافی است برای یک بار روی ویلچر بنشینید و از کوچه و خیابان ها عبور کنید یا قصد داشته باشید وارد یکی از بوستانها شوید. در این زمان خواهی دید شهر تقریبا هیچ فضایی برای معلولان ندارد.

قاسم اکبری افزود: معلولان به دلیل ناتوانی در حرکت بیشتر زمان روز را در خانه سپری می کنند و همین موضوع باعث رخوت و کسالت آنها می شود. این درحالی است که اگر مسئولان با مناسب سازی معابر و بوستان ها امکان حضور معلولان را در جامعه فراهم کنند این قشر به راحتی به زندگی ادامه می دهند.

ساخت پارک محله ای

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر کرج از سیاست های جدید در حوزه بهداشت و سلامت یاد کرد و گفت: از این پس مدیریت شهری توجه ویژه ای به حقوق شهروندان معلول خواهد داشت به همین منظور پارک محله ای ویژه معلولان ساخته می شود.

AWT IMAGE

فاطمه آجرلو نایب رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر کرج افزود: با توجه به سیاست های جدید شورای شهر در حوزه بهداشت و سلامت از این پس شاهد توجه ویژه مدیریت شهری به حقوق شهروندی معلولان، سالخوردگان و افراد کم توان هستیم که مناسب سازی پیاده روها و محیط های شهری از جمله آن است.

آجرلو در ادامه تاکید کرد: در پارک محله ای ویژه معلولان مبلمان شهری ویژه افراد معلول و کم توان نصب خواهد شد و به موضوع هایی از قیبل طراحی استاندارد پیاده روها، نصب راه بند مخصوص عبور و مرور ویلچر، ایجاد پارکینگ رایگان ویژه معلولین، نصب وسایل بازی متناسب با شرایط جسمی معلولان، طراحی علمی فضای سبز توجه ویژه ای خواهد شد.

این عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: کمیسیون سلامت شورای شهر بر ساخت یک پارک مختص معلولان در هر منطقه از شهرداری کرج اصرار دارد و امیدوارم با جلب حمایت مسئولان استانی و شهرستانی و همراهی سازمان بهزیستی، انجمن های معلولین و تشکل های غیر دولتی بتوانیم به دستاوردهای مطلوبی در این حوزه دست یابیم و سهم معلولان از سرانه ها و امکانات عمومی را محقق کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: باید بخشی از ظرفیت سالن های ورزشی، فرهنگسراها و اماکن آموزشی تحت مدیریت و نظارت شهرداری کرج به فعالیت های اجتماعی معلولان اختصاص یابد.

AWT IMAGE

قدردانی از معلولان

آجرلو توضیح داد: در لوایح تصویبی شورا ظرفیتی برای تجلیل از معلولین دارای موفقیت های منطقه ای و علمی در نظر گرفته می شود، چرا که ورزشکاران معلول مسیر دشوارتری را به نسبت افراد معمولی برای فتح قله های پیشرفت و پیروزی پشت سر می گذارند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر کرج در ادامه گفت: ضروری به نظر می رسد که سازمان های اتوبوسرانی و تاکسیرانی کرج با تعیین مسیرها و ایستگاه های ویژه معلولین و افراد کم توان نسبت به خریداری تاکسی و اتوبوس ویژه معلولان و جانبازان اقدام کند.

وی گفت: ضرورت دارد معاونت های خدمات شهری و عمرانی شهرداری کرج در مناسب سازی معابر و نیز نصب خدمات رفاهی در شهر نظیر سطل های زباله، تابلوهای هدایت مسیر، کیوسک تلفن همگانی، جانمایی فانوس روشنایی معابر از نظرات اعضای جامعه معلولین نیز استفاده کنند، چرا که در نهایت خروجی اقدامات انجام شده تامین رفاه و آسایش برای معلولان است.

...........

فتانه احدی

منبع: مهر


دفعات مشاهده: 2748 بار   |   دفعات چاپ: 631 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb