ایران در جمع غول های تحقیقاتی درمان ضایعات نخاعی

 ایران در جمع غول های تحقیقاتی درمان ضایعات نخاعی دنیا

 سرمایه گذاری هنگفت جامعه علمی جهان و چالش بودجه پژوهش در کشور


ایران با تلاش محققان خود به جمع غول های تحقیقاتی درمان ضایعات نخاعی دنیا پیوسته است. این افتخار در حالی به وقوع پیوسته است که محققان کشور هنوز از بودجه های پژوهشی می نالند. در حالی که کانادا 30 میلیون دلار برای درمان ضایعات نخاعی هزینه می کند، سهم پژوهش ایران از تولید ناخالص ملی کمتر از یک درصد است و این یعنی زیر خط توسعه. امید است همانگونه که رئیس جمهوری امروز در مراسم تقدیر از محققان طرح ترمیم ضایعات نخاعی اعلام کرد، دولت از تحقیقات حمایت کند.
ضایعات نخاعی به جهت ایجاد مشکلات حرکتی قابل توجه برای بیماران از جمله دردآورترین ضایعات سلامت و روان بشری محسوب می شوند. تنها در کشوری همچون آمریکا بالغ بر 450 هزار بیمار ضایعات نخاعی جراحتی زندگی می کنند و گرچه عمدتا این دسته از بیماران سال های طولانی را با وضعیتی دردآور سپری کرده اند اما شاید به لطف دستاوردهای نوین عرصه فناوری پزشکی جزء امیدوارترین بیماران جهان محسوب شوند.
بررسی های آماری گویای آن هستند که در آمریکا سالانه 10هزار مورد به شمار بیماران ضایعات نخاعی جراحتی افزوده می شود و نکته قابل تامل آن است که مردان سهم 82 درصدی و زنان 18 درصدی از این آمار کلی را به خود اختصاص داده اند.
ضایعات نخاعی جراحتی عمدتا به دلیل وقوع حوادث موتورسواری و پس از آن سقوط از ارتفاع و درگیر شدن در اقدامات خشونت آمیز روی می دهند. اما شاید زمانی که دانشمندان و مهندسان برجسته دنیای فناوری های نوین پزشکی به حقیقت تلخی همچون سهم بیشتر جوانان و نوجوانان در این گونه ضایعات بر می خورند، تلاش آنها برای یافتن راه های نوین درمانی و فراهم آوردن امکان «راه رفتن» برای این بیماران دو چندان می شود.
اخیرا دانشمند برجسته استرالیایی که پیش از این نیز با طراحی و ساخت گوش بیونیک تحول بنیادین در این عرصه از دانش بشری ایجاد کرده بود، در حال تحقق ایده استثنایی کاشت نخاع برای کمک با بیماران ضایعات نخاعی است.
پروفسور گریم کلارک 71 ساله می گوید: کاشت نخاع اساس مشابه فناوری بیونیک به کار گرفته شده در فرآیند بازگردانده شدن شنوایی به بیش از 50 هزار ناشنوا در سراسر جهان دارد. وی گفت: هدف نهایی من قادر ساختن معلولان به راه رفتن و داشتن احساس و انجام درست کارهاست.
تیم تحقیاتی کلارک که متشکل از بیولوژیست های سلولی، متخصصان جراحی پلاستیک و مهندسان الکتریسته از مرکز شورای تحقیقاتن استرالیا هستند از پلاستیک های هوشمند برای تحقق کاشت نخاع در نواحی آسیب دیده بیماران ضایعات نخاعی استفاده می کنند. این نخاع به وسیله دریافت امواج رادیویی از طریق پوست از منتقل کننده ای که در خارج از بدن قرار دارد، کار می کند.
بر اساس گزارش زی نیوز، این سیستم امکان جالبی را فراهم می آورد که طی آن هورمون های رشد عصبی برای تحریک رشته های عصبی نخاع آسیب دیده رها شده تا در ادامه رشته های عصب به یکدیگر متصل شوند.
در دانشگاه کالیفرنیا نیز دستاورد نوینی دراین عرصه ارائه شده است. گروهی از دانشمندان این دانشگاه موفق شدند تا در اقدامی بی سابقه رشته های عصبی را از قفسه سینه موش دارای ضایعات نخاعی گرفته و پس از تقویت کردن آنها با یک تحریک کننده قوی و در ادامه کاشت آنها در نخاع امکان حرکت را به آنها باز گردانند.
این دستاورد نوین نشان داده است که سلول های عصبی را می توان در نواحی آسیب دیده وارد کرده و آنها را برای رشد تحریک کرد. این دستاورد درحالی ارایه شده است که مبتکران آن معتقدند می تواند به درمان امیدوارکننده برای بیماران دارای ضایعات نخاعی منجر شود.
ضایعات نخاعی جدا از مشکلات فراوان حرکتی که برای بیماران ایجاد می کند، هزینه های سنگینی را نیز بر دوش آنها می گذارد. براساس آمارهای کلی موجود هزینه زندگی بیماری که تقریبا از حداکثر ضایعات نخاعی برخوردار باشد در کل بالغ بر 35/1 میلیون دلار است. چنین هزینه های سنگینی بسیاری از کشورهای جهان را بر آن داشته است تا سرمایه گذاری های هنگفتی در زمینه یافتن شیوه های درمانی و کاهش چنین ضایعاتی انجام دهند.

•  خبرگزاری مهر

دفعات مشاهده: 6118 بار   |   دفعات چاپ: 1906 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 380 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb