هدف اصلی تاسیس کانون معلولین توانا تغییر نگرش نسبت به معلولین است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۸/۲۲ | 

هدف اصلی تاسیس کانون معلولین توانا تغییر نگرش نسبت به معلولین است

عضو هیأت مدیره کانون معلولین توانا گفت: یکی از اهداف اصلی از تاسیس کانون معلولین توانا تغییر نگرش جامعه نسبت به این قشر بوده است و این تغییر نگرش از خانواده، مدارس و جامعه آغاز می‌شود.
وی در ابتدا به مشکلات معلولین در بخش‌های مختلف پرداخت و اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که پیش‌روی معلولین قرار دارد، این است که قوانین و مقرراتی که در مجلس برای رفاه و برطرف شدن مشکلات این قشر تصویب شده است، به درستی اجرا نمی‌شود و در نتیجه بستر برای پیشرفت معلولین آماده نیست؛ مناسب‌سازی تردد معلولین، اشتغال و ازدواج از جمله مسائلی است که معلولین با آن مواجه هستند.
عضو هیأت مدیره کانون معلولین توانا یکی دیگر از مشکلات معلولین را عرصه فرهنگی ارزیابی و خاطرنشان کرد: متأسفانه نگرش‌های مناسبی نسبت به معلولین در کشور وجود ندارد و این موضوع موجب شده است که استعدادهای این قشر نیز در معرض نابودی قرار بگیرد؛ نگاه ترحم‌آمیز به معلولین و عدم باور توانایی‌های آنها مشکلاتی را ایجاد کرده است.
یوسفی اکثر معلولان را دارای توان مدیریتی بالا و کارهای پژوهشی دانست و تصریح کرد: معلولانی که احساس کنند از استعدادها و توانایی‌های آنها به درستی استفاده نمی‌شود و امکانات لازم در اختیار آنها قرار نگیرد، طبیعتاً منزوی خواهند شد؛ یکی دیگر از مسائل مهم معلولین اشتغال است که براساس قوانین و مقررات باید سهمیه 3 درصدی استخدام مختص به معلولین باشد، اما این قانون ضمانت اجرایی پیدا نکرده است.
وی با بیان اینکه هیچ ارگان و سازمانی نسبت به مشکلات استخدامی معلولان اقدامات لازم را انجام نمی‌دهد، عنوان کرد: صدا و سیما نیز وظیفه خود را به درستی در قبال برطرف کردن مشکلات معلولان انجام نمی‌دهد، بنابراین باید مسئولان سازمان صدا و سیما به صورت ویژه به مشکلات این قشر از جامعه توجه داشته باشند.
عضو هیئت مدیره کانون معلولین توانا نظارت سازمان بهزیستی برای مرتفع شدن مشکلات معلولین را ضروری دانست و اضافه کرد: مسئولان سازمان بهزیستی باید کمر همت را ببندند و نسبت به اجرای درست و کامل قوانین مربوط به معلولان کوشش لازم را انجام دهند، همچنین باید مسئولان سازمان بهزیستی مشکلات مربوط به معلولان را به مجلس انتقال دهند و به صورت جدی نسبت به این موضوع همت لازم را به خرج دهند.
یوسفی به لزوم به کار گماردن مسئولین معلول در سازمان‌ها و ارگان‌ها اشاره و اضافه کرد: مسئولانی باید در هر سازمان و ارگانی مخصوص برطرف کردن مشکلات معلولان به کار گمارده شود، همچنین این مسئولان باید نسبت به این قشر از جامعه با دلسوزی کار کنند و نسبت به اجرای قوانین در سازمان‌های مربوطه نظارت کافی را داشته باشند.
وی با بیان اینکه برخی از مسئولان نسبت به مشکلات معلولان درک لازم را ندارند، گفت: مسئولان باید خود را به جای معلولان بگذارند و بگویند که آیا توان حرکت با ویلچر را در جامعه دارند یا خیر؟ بنابراین وقتی برخی از مسئولین که نسبت به معلولان کم لطفی می‌کنند و مشکلات آنها را نادیده می‌گیرند. در یک سازمان معتبر مشغول به کار می‌شوند طبیعی است که درک لازم را نسبت به مشکلات این اقشار ندارند.
عضو هیئت مدیره کانون معلولین توانا به نمونه‌ای از مشکلات معلولین نابینا اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه یک زن نابینا در مترو به دلیل عدم وجود امکانات لازم مخصوص نابینایان به طرز فجیعی کشته شد. بنابراین این نشان می‌دهد که درک درستی نسبت به نابینایان و معلولان در جامعه وجود ندارد.
یوسفی با بیان اینکه این اتفاق تلخ باید برای مسئولین تجربه گرانبهایی باشد، اظهار داشت: پیش از وقوع چنین اتفاقات ناگواری باید مسئولان چاره اندیشی کنند و امکانات لازم را به معلولان و نابینایان به خصوص در اماکنی که تردد این قشر از جامعه است مهیا کنند.
وی با بیان اینکه 10 درصد جمعیت معلول در کشور رقم کمی نیست؛ خاطرنشان کرد: معلولین نیز جزو اقشاری هستند که حق زندگی و رفاه در جامعه را دارند؛ اکثر معلولان جزو اندیشیمندان و استعدادهای توانمندی هستند که نیاز دارند روی آنها سرمایه گذاری لازم صورت بگیرد.
عضو هیئت مدیره کانون معلولان توانا در ادامه به مشکلات دانش آموزان معلول اشاره و با بیان اینکه معلولیت جسمی محدودیتی را برای افراد ایجاد می‌کند اظهار داشت: دانش آموزان معلول نیاز به حمایت شدید و خاص مسئولان آموزش و پرورش دارند، به خصوص دانش آموزان معلولی که در روستاها زندگی می‌کنند و امکانات لازم در اختیار آنها قرار ندارد. بنابراین اعتقاد دارم این افراد نیاز به توجه خاص دارند.
یوسفی ادامه داد: در اکثر کشورهای اروپایی، مسئولان این کشورها نیاز به توجه به معلولین جسمی حرکتی ندارند؛ چرا که امکانات لازم در اختیار معلولین جسمی و حرکتی قرار گرفته است و تنها دغدغه مسئولان کشورهای خارجی مختص به معلولین ذهنی است و روی این افراد کارهای لازم را انجام می‌دهند، به طوری که در زمینه اشتغال زایی کارهای لازم را صورت داده‌اند اما متاسفانه در کشور ما افراد دارای جزئی‌ترین مشکلات جسمی با مشکل مواجه هستند.
وی اضافه کرد: دانش آموزان محصل در مدارس عادی دارای امکانات ویژه‌ای هستند اما دانش آموزان مدارس استنثایی از این امکانات بی بهره هستند؛ دانش آموزان مدارس استثنایی علاوه بر نیاز به معلمان مخصوص باید از لحاظ سرویس های رفت و آمد نیز با مشکلات مواجه نشوند، اینها تنها بخشی از مشکلاتی است که دانش آموزان معلول با آن مواجه هستند.
عضو هیئت مدیره کانون معلولین توانا در ادامه به هدف تاسیس کانون معلولین توانا اشاره و تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی از تاسیس کانون معلولین توانا، تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان بوده است. بنابراین این تغییر نگرش ابتدا باید از خانواده، سپس از مدارس و بعد از جامعه شروع می‌شود.

منبع : سلامت نیوز


دفعات مشاهده: 4676 بار   |   دفعات چاپ: 1133 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 175 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb