فرهنگ‌سازی در زمینه معلولیت با نگاه کارشناسی نسبت به دین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۸/۲۲ | 

فرهنگ‌سازی در زمینه معلولیت با نگاه کارشناسی نسبت به دین ممکن می‌شود

متأسفانه نگاه جامعه ما به معلولیت نگاه درستی نیست، جامعه مبلغان دین نسبت به بحث معلولیت باید محتاط تر عمل کنند و فرهنگ‌سازی در زمینه معلولیت با نگاه کارشناسی نسبت به دین ممکن می‌شود.
زهره حاجیان، نویسنده کتاب «‌‌‌پرواز از صخره‌های کردستان» و عضو شورای سردبیری ماهنامه فرهنگی و اجتماعی «پیک توانا»، تنها نشریه تخصصی ویژه معلولان با بیان این مطلب گفت: ضرورت وجود مطالب دینی و قرآنی در صفحات نشریات به خوبی حس می‌شود، از این‌رو در ماهنامه پیک توانا که یک ماهنامه تخصصی و ویژه معلولان است، این مطالب به صورت پراکنده در لابه لای صفحات گنجانده شده است، اما اینکه یک صفحه را مختص دین و قرآن و ارتباطش با جامعه معلولان در نظر بگیریم، این‌گونه نبوده است.
وی افزود: متأسفانه نگاه جامعه ما به معلولیت نگاه درستی نیست، بعضی صحبت‌های غیر کارشناسی شده در مورد معلولیت گفته می‌شود و این نقص را نتیجه گناه والدین مطرح می‌کنند، این در ذهن معلول یعنی فاجعه، باید فرهنگ‌سازی کنیم که معلولیت به عوامل ژنتیکی و یا محیطی ربط پیدا می‌کند.
حاجیان با بیان اینکه جامعه مبلغان دین نسبت به بحث معلولیت باید محتاط تر عمل کنند و به‌خاطر روحیه فوق‌العاده حساس معلولان باید توجیه شوند، گفت: نباید طوری باشد که با یک جمله کارشناسی نشده، رنجشی به وجود بیاید.
عضو شورای سردبیری ماهنمامه فرهنگی و اجتماعی پیک توانا عنوان کرد: استفاده از مطالب دینی و قرآنی در نشریه ویژه معلولان می‌تواند در ارتقای روحیه آنان و افزایش انگیزه در مقابله با مشکلات مؤثر باشد.
وی تصریح کرد: از خبرها و مقالات دینی و قرآنی که به شکلی در ارتباط با بحث معلولیت باشند، استقبال می‌کنیم و فکر می‌کنم که ظرفیت ایجاد صفحات ثابت دینی در نشریات تخصصی وجود دارد.
حاجیان به معرفی کانون معلولان توانا پرداخت و اظهار کرد: مؤسسه غیر دولتی کانون معلولان توانا در سال 1374 با هدف فرهنگ‌ساری عمومی و حمایت از حقوق اجتماعی معلولان به همت سیدمحمد موسوی که خودش نیز معلول است و به عنوان کارآفرین برتر در سال 87 انتخاب شده است، تأسیس شد، در همین راستا کارخانه‌ای نیز با بکارگیری 80 درصد از نیروهایش که معلول هستند، با مسئولیت همین فرد در حال فعالیت است.
وی در پایان اظهار کرد: تمام این فعالیت‌ها برای ایجاد تغییر نگرش و اثبات توانایی‌های معلولان انجام شده است.

منبع : خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)دفعات مشاهده: 4460 بار   |   دفعات چاپ: 1161 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 156 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb