یک روش جدید ژن درمانی بینایی را به موشهای نابینا بازگرداند

یک روش جدید ژن درمانی بینایی را به موشهای نابینا بازگرداند

گروهی از دانشمندان سوئیسی و فرانسوی موفق شدند با استفاده از یک روش ژن درمانی، بینایی موشهای نابینا را بازگردانند.
محققان موسسه فردریش مشر سوئیس و موسسه بینایی فرانسه با استفاده از ژن درمانی موفق شدند بینایی موشهای آسیب دیده از بیماری رنگدانه ای شدن شبکیه چشم (retinitis pigmentosa) را بازگردانند.
بیماری رنگدانه ای شدن شبکیه چشم و یک شکل از تخریب ارثی شبکیه، به سلولهای استوانه ای و مخروطی چشم آسیب می رسانند و موجب نابینایی می شوند سلولهای استوانه ای و مخروطی دو گروه از سلولهای حساس حاضر در منطقه مرکزی شبکیه هستند که پرتوهای نور را به پالسهای عصبی تبدیل می کنند.
در شروع این بیماری سلولهای استوانه ای که مسئول دید شبانه هستند، تخریب می شوند به تدریج و با توسعه بیماری سلولهای مخروطی مسئول دید روزانه نیز از بین می روند، اما در شرایطی که سلولهای استوانه ای کاملا نابود می شوند بسیاری از سلولهای مخروطی به مدت طولانی تری حتی تا زمانی که نابینایی ایجاد شده باشد به زندگی خود ادامه می دهند.
به همین علت این محققان به دنبال یک روش ژن درمانی گشتند تا به کمک آن عملکرد بینایی سلولهای استوانه ای را که همچنان وجود دارند اما خفته اند، دوباره برقرار کنند.
براساس گزارش ساینس، این محققان دریافتند سلولهای معیوبی که دیگر توانایی واکنش نشان دادن به تحریکات نور را ندارند هنوز برخی از خواص الکتریکی و اتصال با نورونهای شبکیه داخلی را حفظ می کنند این نورونها به طور طبیعی اطلاعات بصری را به مغز انتقال می دهند.
مطالعات پیشین نشان می داد که کانالهای یونی حساس به نور می توانند فعالیت الکتریکی نورونهای مختلف را تنظیم کنند.
به این ترتیب این دانشمندان با استفاده از ژن درمانی، پروتئینی را شرح دادند که می توانست تحریکات نور را به سیستم انتقال یونی متصل کند و به این ترتیب با ایجاد دوباره سیستم فوتوالکتریک بیولوژیکی کارآمد شبکیه، بینایی را به این موشها بازگردانند.

منبع : خبرگزاری مهردفعات مشاهده: 5451 بار   |   دفعات چاپ: 1605 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 242 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb