«ام‌اس» در ایران 20 برابر کشورهای منطقه

«ام‌اس» در ایران 20 برابر کشورهای منطقه

حالا ام اس دیگر یک بیماری ناشناخته نیست. این را می‌توان از روی صف‌های طویل داروخانه سیزده آبان فهمید که درآن بیماران و خانواده هایشان برای یافتن دارو هر روز با مشکلات دارویی کشور دست و پنجه نرم می‌کنند و البته از روی آمارهایی که هر روز تازه می‌شوند. در این آمارها افزایش بیماران ام اسی آنقدر تکان دهنده است که می‌توان اعلام کرد ام اس یکی از جدیدترین دردسرهای سلامت در ایران است.
این افزایش آماری با حرف‌های رئیس انجمن علوم مغز و اعصاب ایران همراه شده که گفته:امسال تاکنون دو هزار بیمار ام اسی به بیماران کشور اضافه شد در صورتی که از نظر تقسیم بندی جغرافیایی شیوع ام اس در کشور ما باید حداکثر دو هزار بیمار در سال باشد که این آمار 20 برابر کشورهای منطقه است. جالب اینکه این آمار افزایشی استاندارد سالیانه در سه ماه گذشته در ایران تکمیل شده و بعد از این هر افزایش آماری تا پایان سال را باید آمار افزایش اضافه تر از حد استاندارد خواند.
پاکدامن در مراسم روز جهانی ام اس اعلام کرده:‌ اینکه چه عاملی باعث شده است که آمار مبتلایان به ام اس در کشور ما 20 برابر میزان منطقه‌ای باشد هنوز مشخص نیست و متاسفانه باید گفت که بیشتر مبتلایان در سنینی هستند که بالاترین فعال فیزیکی را دارند. پاکدامن گفته:امیدواریم زمانی برسد که حداقل علت این افزایش بیش از تصور بیماری را متوجه شویم تا شاید بتوانیم در پیشگیری موفق شویم. البته بیش از این کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت نهم گفته بود دلیل افزایش بیماران ام اس در ایران افزایش دستگاه‌های MRI در شهرهای مختلف کشور است. جالب اینجاست درایران چند برابر انگلستان دستگاه MRI وجود دارد.
به گفته رئیس انجمن علوم مغز و اعصاب ایران
ام اس بیماری ویژه کشورهای پیشرفته است و از نظر درجه شیوع در آنجا از 100 در 100هزار هم بیشتر است و این بیماری در کشورهای جهان سوم خیلی نادر است:‌ در آمریکا بیش از 600هزار بیمار مبتلای ام اس وجود دارد.
پاکدامن تاکید کرده امکانات درمانی و تشخیصی این عارضه در کشور اگر از همه کشورهای منطقه و جهان بیشتر نباشد، کمتر نیست و شاهد این امر تعداد بالای مقالات چاپ شده در این باره هستیم. البته او درباره مشکلات دارویی این بیماران حرفی به میان نیاورده است. او البته گفته که ام اس بیماری پرهزینه‌ای است و وزارت بهداشت درصد بالایی از بودجه خود را برای یارانه داروی این بیماران پرداخت می‌کند و خوشبختانه دو قلم دارو بیماری ام اس قرار است قبل از ژانویه وارد بازار دارویی کشور شود و 9 ‌سالی است که روی این دو دارو تحقیق می‌شود. او با این وعده نشان داده که مشکلات دارویی کشور در حوزه ام اس هنوز پابرجاست. به گفته او ام اس یک بیماری هزار چهره است و عوامل متعددی در ایجاد آن مؤثر هستند و تا با این عوامل مبارزه نشود نمی‌توان بیماری را درمان کرد.
رئیس انجمن علوم مغز و اعصاب ایران تاکید کرد: تشخیص بیماری ام اس راحت نیست اما باید توجه داشت که این بیماران می‌توانند ازدواج کنند، باردار شوند و بچه‌دار شوند اما باید برای ازدواج موضوع را به طرف مقابل در حضور پزشک بگویند چرا که گاهی اوقات ممکن است فاصله حمله‌های ام اس 15 سال باشد. البته نباید فراموش کرد که در صورت تشخیص زود بیماری و تلاش در جهت درمان مناسب و دقیق می‌توان با ام اس مبارزه کرد و هرچند این بیماری از بین نمی‌رود اما روند رشد آن کاهش می‌یابد و بیمار در زمان بسیار بیشتری به مشکلات حرکتی شدید دچار خواهد شد. در ادامه این مراسم صحراییان نایب رئیس انجمن ام اس ایران هم گفته:‌ در سال گذشته 1820 بیمار مبتلا به ام اس در تهران به جمع بیماران ام اس کشور اضافه شد.

منبع: تابناک


دفعات مشاهده: 5035 بار   |   دفعات چاپ: 1429 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 235 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb