تبعیض شدید معلولان جسمی و عقب مانده های ذهنی

در روسیه  

تبعیض شدید معلولان جسمی و عقب مانده های ذهنی

معلولان جسمی و عقب مانده های ذهنی در روسیه با تبعیض شدید روبرو هستند و در شرایط بسیار نامناسبی بسر می برند.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، تخمین زده می شود، بالغ بر سیزده میلیون شهروند معلول در روسیه وجود دارند و غالباً در حالت انزوا و وضع بسیار بدی زندگی می کنند.
مثلا، وادیم ووادین، شهروند روس که از ناحیه کمر به پایین فلج است، در دو سال پیش توسط مردی از صندلی چرخدارش به زیر کشیده شد و مورد ضرب و جرح شدید قرار گرفت. گرچه این جریان توسط دوربین مدار بسته تصویر برداری شد، ووادین هنوز در وحشت از آن ماجرا بسر می برد و کل حرکات اطراف محل سکونت خود را توسط شبکه پیچیده ای از دوربین های مدار بسته، همواره تحت نظارت دارد. همچنین ووادین تبدیل به فعال طرفدار حقوق معلولین در روسیه شده است.
ووادین به خبرنگار این شبکه گفت، چند نفر از دوستان معلول من که بر اثر بیماری به بیمارستان برده شده اند، به جای درمان، با بی اعتنایی کامل روبرو شده و پرستاران و پزشکان آنان را عمداً به حال نزار خود رها کردند تا جایی که این افراد در بیمارستان جان باختند. وی تأکید کرد، وضع معلولین جسمی و ذهنی در روسیه حتی از زمان شوروی سابق نیز بدتر شده است، چنان که گویی جنگی اعلام نشده علیه ما معلولین در روسیه در جریان است.
خانم یولیا سیمونوا، یکی دیگر از فعالان طرفدار حقوق معلولین در روسیه که خودش روی به صندلی چرخدار متکی است گفت، دیدن افراد روی صندلی چرخدار در خیابان ها و پیاده روهای روسیه، بسیار نادر است زیرا این افراد اغلب از خانه های خود بیرون نمی آیند و انزوا بسر می برند. بسیاری از کودکان دبستانی در روسیه، هرگز فردی معلول یا عقب مانده ذهنی ندیده و از همین رو در صورت مشاهده چنین افرادی نمی دانند چگونه در قبال آنان رفتار کنند. وی افزود، مشکل دیگر این است که بسیاری از ساختمان ها، وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین اداره ها و تأسیسات در روسیه قابل دسترسی برای افراد دارای صندلی های چرخدار نیست.
مقامات دولتی روسیه به شبکه بی بی سی گفتند، ما در حال هزینه سیصد میلیون دلار از بودجه دولتی برای بهبود وضعیت اماکن مختلف در روسیه در رابطه با بهبود دسترسی صندلی های چرخدار به این محل ها هستیم. همین مسئولان افزودند، بخشی از این بودجه نیز در راه فرهنگ سازی به منظور دادن آموزش به مردم جهت پذیرش افراد معلول در جامعه و همچنین رفتار بهتر و مناسب تر با این افراد، مصرف خواهد شد.

منبع :واحد مرکزی خبر

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 3887 بار   |   دفعات چاپ: 1270 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 257 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb