تعهد جهانی برای مشارکت معلولان در زندگی اجتماعی

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار شد؛
تعهد جهانی برای مشارکت معلولان در زندگی اجتماعی

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت سوم دسامبر(12 آذر) روز جهانی معلولان ، خواستار تعهد جهانی برای مشارکت کامل معلولان در زندگی اجتماعی شد.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد دراین پیام آورده است : معلولان مستحق فرصت برای کار مولد با شرایط آزاد، برابر، ایمن و با منزلت انسانی است.
وی با بیان اینکه هم اکنون معلولان جهان تقریبا از فرصت های شغلی مناسب محرومند، گفت: بر اساس برآوردهای جهانی حداقل نیمی از همه معلولان در کشورهای توسعه یافته و بیشتر آنان در کشورهای در حال توسعه بیکارند .
دبیر کل سازمان ملل افزود: معلولان هرگز دسترسی کامل به بازار کار نخواهند داشت که این وضع قابل کنکاش است .
وی با اشاره به اینکه افراد دارای معلولیت ؛توان ارائه کمک های ارزشمندی به عنوان کارفرما، کارآفرین و کارمند را دارند؛ اضافه کرد : معلولان درجامعه با موانع زیادی روبرو می شوند که جلوی بهره برداری از توان بالقوه آنان را می گیرد .
دبیر کل سازمان ملل مکان های شغلی غیرقابل دسترس ، عملکردها و قوانین تبعیض آمیز آشکار و پنهان و اوضاع کاری نامطلوب را از موانع کار معلولان در جوامع اعلام کرد.
بان کی مون گفت: ایجاد تحول در محیطهای کاری و پیشرفت در فن آوری های اطلاعات و ارتباطات راهکارهای جدیدی برای جستجوی شغل شایسته را به معلولان ارائه می دهد .
وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها قانونی برای حمایت ازمعلولان ندارند،افزود : کنوانسیون حقوق افراد معلول که انتظار می رود اوایل سال آینده به اجرا گذاشته شود،حق افراد معلول را برای کارکردن و داشتن شغل بر اساس برابری با دیگران به رسمیت می شناسد.
دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: این کنوانسیون بر حق کسب درآمد برای امرار معاش به وسیله شغلی که آزادانه انتخاب شده است و کار در محیطی قابل قبول و قابل دسترسی برای معلولان تاکید می کند.
بان کی مون همچنین در این پیام بر تعهد جوامع برای دستیابی معلولان به حقوق برابر با دیگر افراد جامعه و مشارکت اجتماعی آنان تاکیدکرد .

• برنا

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 4380 بار   |   دفعات چاپ: 1551 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 337 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb