شغل مناسب برای افراد ناتوان، شعار امسال روز جهانی معلولان

شغل مناسب برای افراد ناتوان، شعار امسال روز جهانی معلولان

شعار امسال روز جهانی معلولان دستیابی به شغل مناسب برای افراد ناتوان است. این نامگذاری با تأکید بر ایجاد و تضمین شغل مناسب برای معلولان خواستار به کارگیری توانمندی های این قشر از جامعه که استعدادها و توانایی هایشان به حاشیه رانده شده ، است.
نگرش و طرز تلقی برخی از افراد جامعه نسبت به معلولیت مترادف با ناتوانی است. از سوی دیگر نبود فرصت برای آموزش و تعلیم مهارت های کاری از دلایل اصلی غیبت افراد معلول در بازار کار است.
سازمان آموزش و پرورش استثنایی به عنوان متولی آموزش و پرورش کودکان و دانش آموزان معلول کشور امسال با تأسیس دوره تحصیلی جدید راهنمایی پیش حرفه ای و متوسطه حرفه ای دانش آموزان با نیازهای ویژه سعی در آموزش مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای اشتغال به یک کار مفید به صورت نظری و عملی بر اساس استانداردهای مهارتی داشته است.
هدف از راه اندازی این دوره تحصیلی شناخت استعدادها، علایق و رغبت های دانش آموزان، ارتقاء انگیزه کار و فعالیت، کسب مهارت های شغلی دانش آموزان با تأکید بر توان بخشی حرفه ای و افزایش تجارب معلومات و مهارت های عمومی برای دست یابی به خودکفایی فردی، اجتماعی و اقتصادی بوده است.
در حال حاضر بیش از 2 هزار دانش آموز استثنایی در 58 دبیرستان کشور در دوره جدید متوسطه حرفه ای مشغول به تحصیل هستند.
ایجاد فرصت برای آموزش مهارت های مورد نیاز جهت ورود به محیط کار برای افراد دارای معلولیت خصوصاً کوکان و توجوانان به عنوان سازندگان فردای جامعه ،آنان را قادر می سازد تا در جامعه مبتنی بر نوآوری نقش مناسب تری در توسعه، شکوفایی و پویایی ایفا کنند.
شعار امسال روز جهانی معلولان با تأکید بر حق کار کردن و اشتغال برای معلولان بر مبنایی یکسان با سایر افراد جامعه در محیطی قابل دسترس و پذیرا به راه های تازه برای ورود افراد معلول به بازار کار توسط دولت ها و بخش خصوصی توجه کرده است.
این راه ها شامل برنامه هایی نظیر اشتغال حمایت شده، تعاونی ها، کارآفرینی، خوداشتغالی و کار و کسب کوچک و قابل قبول است.

• خبرگزاری آنا

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 7651 بار   |   دفعات چاپ: 1440 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 364 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb